Przetwarzanie informacji w audycie śledczym
Przestępczość gospodarcza i jej różnorodne formy niezależnie od obowiązujących systemów ekonomicznych w sposób pośredni bądź bezpośredni wpływały negatywnie na stabilność rynków finansowych każdego kraju. Nowe metody przestępczej działalności zaskakują nie tylko organy ścigania i wymiar sprawiedliwości, ale przede wszystkim przedsiębiorców nieprzygotowanych na zagrożenia wynikające z oszustw czy nadużyć. Jak wskazuje praktyka organów ścigania, ale również doświadczenia audytorów i controllerów, najbardziej niepożądane z punktu widzenia podmiotów gospodarczych są oszustwa, w tym zawłaszczenia majątku firmy, fałszerstwa, nadużycia, korupcja czy też pranie brudnych pieniędzy, czyli przestępstwa generujące znaczne straty finansowe.
Ze względu na fakt, że sprawcy przestępstw gospodarczych i korupcyjnych, dysponując określoną wiedzą zawodową i doświadczeniem, działają wewnątrz firmy, ich identyfikacja przy braku odpowiednich narzędzi i technik wykrywczych jest niemożliwa, a straty wynikające z ich działalności przestępczej są znaczne – zarówno w sferze finansowej, jak i wizerunkowej. Dlatego też komórki audytu i kontroli powinny dysponować odpowiednią wiedzą z zakresu metod i technik śledczych, które w znacznym stopniu wspomagają procesy identyfikacji ryzyka i zagrożeń przestępczością gospodarczą, a także wskazują rozwiązania oraz ukierunkowują proces wykrywczy.
Na każdym etapie rozwoju gospodarczego informacja, jako sygnał ostrzegawczy wskazujący na ryzyko zaistnienia przestępstwa gospodarczego, była i jest czynnikiem strategicznym mogącym ograniczyć negatywne zdarzenia do poziomu akceptowalnego dla stabilności rynku finansowego. W miarę upływu czasu już nie sama informacja, ale możliwości jej szybkiego pozyskania i zdolności przetworzenia stały się priorytetem i czynnikiem warunkującym jej wykorzystanie. Ale nie tylko, gdyż duża ilość informacji oraz konieczność ich oceny pod względem wiarygodności i przydatności w procesie zarządzania organizacją spowodowały, że nowego znaczenia nabrał sam proces jej przetwarzania, również z zastosowaniem technik wykorzystywanych w analizie śledczej.
Przetwarzanie informacji polega na jej transformacji, przy użyciu wielu technik i algorytmów, zgodnie z wcześniej przyjętymi założeniami i celem, którym jest dostarczenie niezbędnej wiedzy stanowiącej podstawę procesu decyzyjnego.
Znaczenie procesu przetwarzania wzrasta proporcjonalnie do powiększającej się ilości informacji niezbędnych do wyjaśnienia badanego zjawiska i odtworzenia mechanizmów jego zaistnienia. Dotyczy to zarówno środowiska wewnętrznego organizacji, jak i środowiska (czynników) zewnętrznego.
O informacji w procesie jej przetwarzania
W procesie przetwarzania bardzo istotną rolę odgrywa interpretacja informacji. Jest ona niezwykle ważna przy określaniu jej faktycznej wartości i przydatności dla użytkownika realizującego czynności wyjaśniające lub wykrywcze. Ponadto poprawna interpretacja wskazuje, czy informacja jest czytelna i zrozumiała dla potencjalnego końcowego odbiorcy oraz czy spełnia jego oczekiwania w odniesieniu do badanego problemu, a przede wszystkim, czy jest aktualna i w sposób jak najbardziej rzetelny i prawdziwy odzwierciedla rzeczywistość zdarzenia/zjawiska w badanym okresie.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.