Outsourcing marketingu – analiza kosztów i korzyści
W jakich sytuacjach korzystne jest outsourcingowanie obszaru marketingu? Jaki jest alternatywny koszt zatrudnienia własnych specjalistów? Celem artykułu jest porównanie korzyści i kosztów pełnego outsourcingu, współpracy z agencją reklamową oraz własnych pełnych struktur marketingowych w odniesieniu do najważniejszych aspektów działalności firmy.
Zanim przystąpimy do analizy kosztów i korzyści płynących z outsourcingu marketingu, niezbędne jest jego zdefiniowanie. Podstawowa definicja outsourcingu mówi, że jest to wydzielenie pewnych procesów biznesowych w przedsiębiorstwie i zlecanie ich zewnętrznym podmiotom w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych. Są to zarówno procesy pomocnicze, niezwiązane bezpośrednio z podstawową działalnością przedsiębiorstwa, jak również pewne wydzielone części procesów produkcyjnych. Wśród procesów pomocniczych, najczęściej podlegających wyodrębnieniu i przekazaniu na zewnątrz są m.in. usługi księgowe, transportowo-magazynowe, usługi prawne, usługi informatyczne oraz właśnie usługi marketingowe.
Przyglądając się outsourcingowi usług marketingowych możemy dostrzec różne jego formy, cechujące się różnym poziomem zakresu oddelegowanych obowiązków oraz formy i zakresu współpracy. Szczegółowa analiza kosztów outsourcingu marketingu związana jest ze zróżnicowaniem zakresu i form współpracy przedsiębiorstwa z usługodawcami. Zanim przejdziemy do analizy kosztów, chciałabym przyjrzeć się krótko trzem podejściom do prowadzenia i outsourcingowania działań marketingowych.
Dział marketingu
Pierwszym modelem, stosowanym przez największe przedsiębiorstwa, jest pełne lub niemal pełne włączenie całokształtu działań marketingowych do własnej struktury przedsiębiorstwa. Ten model wymaga zatrudnienia wielu specjalistów – nie tylko tych, którzy przygotowują strategię i planują konkretne działania i kampanie, ale również tych, którzy przyczyniają się do ich realizacji: grafików, specjalistów od mediów społecznościowych, specjalistów od komunikacji i reklamy internetowej, copywriterów oraz wielu innych. Tak prowadzony dział marketingu zapewnia pełną kontrolę nad całokształtem procesów marketingowych, ich spójność ze strategią przedsiębiorstwa oraz szybki przepływ informacji wewnętrznej, ale jednocześnie wymaga, by skala działalności uzasadniała zatrudnienie osób wyspecjalizowanych w niekiedy bardzo wąskich zakresach. Tak budowane działy liczą niejednokrotnie kilkanaście do nawet kilkudziesięciu osób.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.