MSR 7 – sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych
W celu zobrazowania faktycznych wpływów i wydatków jednostki, czyli przepływów finansowych w ujęciu kasowym, należy sporządzić sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych. Kwestię tę reguluje Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 7, którego najważniejsze aspekty zostaną omówione w artykule.
Jednostki prowadząc księgi rachunkowe i sporządzając sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości w ujmowaniu zdarzeń gospodarczych, stosują się m.in. do zasady memoriałowej. Zgodnie z nią wszelkie zdarzenia gospodarcze ujmuje się według daty ich powstania, bez względu na moment zapłaty. Na podstawie tak ujętych zdarzeń jednostka sporządza sprawozdanie finansowe. Podstawowe zasady oraz sposób prezentacji sprawozdania z przepływów środków pieniężnych zostały ujęte w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 7.
Cel i zakres MSR nr 7
Zgodnie z zapisem MSR nr 7 „celem standardu jest wprowadzenie wymogu dostarczania informacji na temat zaistniałych (w ujęciu historycznym) zmian w środkach pieniężnych i w ekwiwalentach środków pieniężnych, które zamieszczane są w rachunku przepływów pieniężnych dzielącym je w ciągu danego okresu na przepływy z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej”.
Wedle standardu jednostka zobowiązana jest do przygotowania rachunku przepływów pieniężnych zgodnie z wymogami standardu oraz jego prezentacji jako integralnej części sprawozdania finansowego. W rachunku przepływów pieniężnych ukazany został sposób, w jaki jednostka generuje i wykorzystuje dostępne środki pieniężne. Taka prezentacja jest ważną informacją dla odbiorców sprawozdania finansowego. Wykorzystywana jest jako wskaźnik wysokości wystąpienia przyszłych przepływów pieniężnych oraz analizy związków, które zachodzą między płynnością finansową jednostki a przepływami pieniężnymi i zmianami cen. Dostępne środki pieniężne są niezbędne do prowadzenia działalności oraz wywiązywania się z obowiązków płatniczych, bez względu na jej charakter.
MSR nr 7 stawia przed wszystkimi jednostkami wymóg prezentacji rachunku przepływów pieniężnych.
Taka prezentacja sprawozdania finansowego, wraz z załączonym do niej rachunkiem przepływów pieniężnych, staje się dobrym źródłem oceny sytuacji finansowej jednostki. Dzięki niej możemy ocenić zmiany w aktywach netto oraz wypłacalności i płynności finansowej. Informacje zawarte w rachunku przepływów środków pieniężnych pozwalają ocenić zdolność jednostki do generowania środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Informacje te umożliwiają też opracowanie metody oceny oraz lepszą porównywalność sporządzonych przez różne jednostki sprawozdań.
W standardzie zostały ujęte następujące definicje:
- Środki pieniężne składają się z gotówki w kasie oraz depozytów płatnych na żądanie;
- Ekwiwalenty środków pieniężnych są krótkoterminowymi inwestycjami o dużej płynności, łatwo wymienialnymi na określone kwoty środków pieniężnych oraz narażonymi na nieznaczne ryzyko zmiany wartości;
- Przepływy pieniężne są wpływami lub wypływami środków pieniężnych oraz ekwiwalentów środków pieniężnych;
- Działalność operacyjna jest podstawowym rodzajem działalności powodującej powstawanie przychodów oraz każdym innym rodzajem działalności, która nie ma charakteru działalności inwestycyjnej i finansowej;
- Działalność inwestycyjna jest działalnością polegającą na nabywaniu i sprzedaży aktywów trwałych oraz inwestycji krótkoterminowych niezaliczonych do ekwiwalentów środków pieniężnych;
- Działalność finansowa jest działalnością, w wyniku której zmienia się wysokość i struktura wniesionego kapitału własnego oraz zadłużenia jednostki.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 72% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.