Artykuł 7 – ryzyka polityczne i biznesowe
20 grudnia 2017 r. decyzją Komisji Europejskiej uruchomiono wobec Polski procedurę związaną z artykułem 7 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE). Decyzja Komisji Europejskiej ma bezprecedensowy charakter – nigdy wcześniej UE nie zdecydowała się na taki krok wobec żadnego państwa członkowskiego. Co to oznacza i z jakim ryzykiem dla branż i przedsiębiorstw musimy się liczyć?
Ryzyko, o które boicie się zapytać
Niestety, można mieć obawy, czy do polskiego biznesu dotarła już wiadomość, że życie w globalnej wiosce oznacza również ekspozycję na ten rodzaj ryzyka, na szereg ryzyk politycznych. Sprawy nie ułatwia też to, że tematyka ta nie jest przez polskich przedsiębiorców lubiana, a przez to pomijana i lekceważona. Już samo hasło „polityczny” powoduje, że przedsiębiorcy zaczynają z obawą rozglądać się dookoła. Można też, jak autor tego tekstu, usłyszeć od jednego z prelegentów na renomowanej konferencji biznesowej, i to w wigilię wojny na Ukrainie, że „zarządu naszej firmy polityka nie interesuje”. A dodać należy, że menadżer ten reprezentował przedsiębiorstwo o znaczącej obecności na tamtejszym rynku. Co oznaczają ryzyka polityczne, przekonał się bez wątpienia niewiele później, ale w zarządzaniu także o to chodzi, żeby uczyć się na błędach innych, a nie własnych.
Nie ma wątpliwości, że o ryzyku politycznym należy dzisiaj mówić głośno i brać je poważnie pod uwagę. Nawet jeżeli są trudne do oszacowania i przewidzenia, choć może właśnie z tego względu.
Trzeba jeszcze zauważyć, że ryzyko polityczne jest często utożsamiane z preferencjami politycznymi tego czy innego menadżera. Rzecz jasna, nie należy wykluczyć, że taki związek może istnieć. W końcu każdy z nas ma jakieś poglądy polityczne lub próbuje wykorzystać koniunkturę polityczną dla celów biznesowych. Swoją drogą, i te mogą być źródłem kolejnego ryzyka, tym razem biznesowego.
Czym w istocie jest ryzyko polityczne, jak je zdefiniować i analizować? Oczywiście typologii jest wiele, ale na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że to możliwość wystąpienia zdarzeń, będących następstwem decyzji politycznych, które będą miały negatywny wpływ na szeroko rozumiane środowisko prowadzenia biznesu, a w efekcie – na możliwość osiągania zaplanowanych zysków i realizację innych strategicznych celów biznesowych.
Ryzyko polityczne, jak to z ryzykiem bywa, jest ściśle powiązane z kluczowym dla biznesu ryzykiem zgodności z regulacjami (compliance). A przecież regulacje są w olbrzymiej mierze efektem decyzji politycznych. Trudno tu o bardziej wyrazisty przykład niż regulacje unijne.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.