Kluczowe problemy konsolidacji sprawozdań finansowych – wyzwania 2016
Rok 2016 już za nami. Część grup kapitałowych planuje prace dotyczące sporządzenia rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, a niektóre z nich (których jednostka dominująca jest notowana na giełdzie) muszą co najmniej raz na kwartał zmierzyć się z problemem konsolidacji sprawozdań finansowych.
Dlaczego skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest potrzebne i na czym polega jego specyfika? Nie sprowadza się ono wyłącznie do prostego zebrania danych finansowych poszczególnych jednostek. Taka agregacja stanowi zaledwie punkt wyjścia do dalszych czynności mających na celu sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Cała trudność polega bowiem na dokonaniu stosownych korekt konsolidacyjnych, których celem jest wygenerowanie finalnych danych skonsolidowanych. To właśnie prawidłowo wyliczone i wprowadzone do arkusza konsolidacyjnego korekty sprawiają, że skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest ważnym źródłem informacji dla jego czytelników. W sprawozdaniu skonsolidowanym są przykładowo wyeliminowane skutki transakcji wewnątrzgrupowych, niezrealizowane zyski i straty na tych transakcjach, jak również odzwierciedlone zmiany aktywów netto jednostek podporządkowanych. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe prezentuje zatem obraz danej grupy kapitałowej oczyszczony m.in. ze skutków transakcji, które nie zostały zawarte ze stronami trzecimi, czyli tych, które nie wystąpiły z punktu widzenia całej organizacji. Nie służy wprawdzie ani rozliczeniom podatkowym, ani z właścicielami (tę rolę pełnią sprawozdania jednostkowe), niemniej jednak odgrywa istotną rolę gospodarczą, ponieważ obejmuje urealnione informacje finansowe o danej grupie kapitałowej.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.