Odpisy aktualizujące należności
Każdy podmiot gospodarczy prowadzący księgi rachunkowe jest zobowiązany na koniec każdego roku obrotowego dokonać wyceny aktywów i pasywów, stosując w tym celu zasadę ostrożności. Aby w sposób wierny i rzetelny przedstawić sytuację majątkowo-finansową spółki, należy dokonać szeregu czynności. Niewątpliwie jedną z nich jest przeanalizowanie struktury należności nie tylko pod kątem przyszłych przepływów pieniężnych, ale w dużej mierze w celu odpowiedzi na pytanie, czy wykazana należność zostanie w przyszłości uregulowana przez dłużnika. Jeśli odpowiedź jest przecząca, należy zastanowić się nad ewentualną koniecznością dokonania odpisów aktualizujących należności.
Istota i podstawa prawna dotycząca odpisów aktualizujących należności
Istota dokonania odpisów aktualizujących należności sprowadza się do tego, aby w bilansie jednostki wykazać pewne aktywa, tzn. takie, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Jeśli spółka ma wątpliwości, czy dana należność zostanie uregulowana, a tym samym czy przyniesie w przyszłości wpływ środków finansowych, należy zastanowić się, czy powyższa okoliczność jest już wystarczająca, aby dokonać odpisu aktualizującego wartość należności.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.