Jak wybrać właściwy produkt faktoringowy
Rozmowa z Dawidem Naglikiem Dyrektorem zarządzającym departamentu faktoringu, Banku BPH SA o tym, w jakich obszarach i jak można zastosować rozwiązania faktoringowe, jakie firmy chętnie sięgają po usługi faktoringowe oraz czy faktoring może stanowić alternatywę dla kredytu.
W obecnych czasach recesji gospodarczej kluczowym elementem jest zachowanie płynności finansowej. Jak w związku z tym kształtuje się popularność faktoringu, który pomaga w likwidowaniu zatorów płatniczych? Czy istnieje zależność między rozwojem tej usługi a koniunkturą gospodarczą?
Utrzymanie zdolności terminowego regulowania zobowiązań jest kluczowym wyzwaniem dla każdego przedsiębiorcy. Im mamy lepszą płynność, tym jesteśmy wiarygodniejszym i bardziej pożądanym partnerem dla naszych dostawców, i dzięki temu możemy kupować na korzystniejszych warunkach. Rozwój transakcji faktoringowych nie jest skorelowany z cyklem koniunkturalnym. Rynek faktoringu rozwija się nieprzerwanie od początku swojego istnienia w Polsce, średnio o ponad 25% rocznie. Wynika to z faktu, iż w okresie koniunktury faktoring jest narzędziem finansowania dynamicznego rozwoju, a w czasie stagnacji służy dyscyplinowaniu dostawców i ochronie przed niewypłacalnością.
W jakich obszarach i jak można zastosować rozwiązania faktoringowe? Jakie firmy chętnie sięgają po usługi faktoringowe? Dla jakiego typu przedsiębiorstw faktoring jest najlepszym rozwiązaniem?
Faktoring można zastosować w każdej branży, w której wierzytelności są bezsporne i dające nabywcy prawo ich dochodzenia. Łatwiej więc określić rodzaje działalności, w których faktoring trudno zastosować, czyli takie, w których wierzytelność nie jest ostatecznym i nieodwołalnym zobowiązaniem wobec dostawcy. Najlepszym tego przykładem są branże związane z działalnością konstrukcyjną czy budowlaną, gdzie z tytułu przepisów prawa oraz zapisów umownych odbiorca może wstrzymać płatności za daną fakturę lub potrącić z niej należne sobie kwoty, w zależności od wykonania przez dostawcę innych fragmentów zlecenia. W takiej sytuacji faktorzy bardzo ostrożnie finansują podmioty w drodze faktoringu, ponieważ nie mają możliwości ostatecznego egzekwowania swoich praw z wierzytelności, a w transakcji faktoringu są one jedynym zabezpieczeniem i źródłem spłaty.
Z faktoringu korzystają obecnie firmy wszystkich segmentów – od podmiotów małych o obrotach w wysokości kilku milionów złotych rocznie do korporacji mających przychody rzędu kilkuset milionów. Faktoring jest dobrym rozwiązaniem dla każdego podmiotu, który posiada portfel stałych i rozproszonych wierzytelności handlowych oraz ma pomysł, w jaki sposób spożytkować środki uzyskane z faktoringu.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.