Analizy i interpretacje danych HR w procesie prognozowania
W połowie roku większość firm weryfikuje swoją sytuację finansową. Do grudnia jest jeszcze szansa na trafione decyzje, które pozwolą osiągnąć cele budżetowe. Coraz częściej w proces prognozowania controllerzy finansowi angażują decydentów poszczególnych obszarów, podobnie jak podczas budżetowania. Jednym z najważniejszych i często najdroższych obszarów jest zarządzanie zasobami ludzkimi.
Dobre prognozy kosztów osobowych i struktur zatrudnienia pozwalają na ewentualne zmiany funkcjonujących zasad, szczególnie w zakresie zmiennych elementów wynagrodzeń, uzależnionych od wielkości sprzedaży, wyników firmy, ściągalności należności czy realizacji KPI.
Poniższe opracowanie pokazuje na przykładzie jednej z firm produkcyjnych, w jaki sposób eksperci HR mogą przygotować analitycznie uzasadnione dane do prognozy. Szczególną uwagę pragnę zwrócić na złożoność powiązań szacowanych kosztów osobowych z różnymi innymi aspektami zarządzania organizacją. Podobnie jak w wypadku finansistów, eksperci HR muszą być świadomi, że z roku na rok ich funkcja zmienia się w kierunku partnera dla biznesu, również (a może przede wszystkim) w aspektach ekonomicznych. Dobra informacja zarządcza obszaru HR to wyjściowa dla decyzji menedżerów co do ich najważniejszych zasobów, jakimi są ludzie.
Przyjrzyjmy się, w jaki sposób firma produkcyjna MAGNUM HOL przygotowuje analizy HR dla potrzeb opracowania prognozy kosztów osobowych do końca roku 2012.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.