Wykorzystanie arkusza MS Excel w warunkach polityki compliance
Compliance z angielskiego oznacza „zgodność” – jest to zespół procedur i systemów, które mają zapobiegać ryzyku natury prawnej. Ryzyko prawne to podkategoria ryzyka operacyjnego, związanego z możliwością występowania strat wynikających z niepożądanych lub zawodnych procesów zachodzących wewnątrz przedsiębiorstwa. Mogą to być błędy popełniane zarówno przez ludzi, jak i przez systemy techniczne1.
Potencjalnym problemem może być szerokie wykorzystanie arkusza MS Excel do analizy danych. Ponieważ w wielu przypadkach analizowane dane wpisywane są wprost do arkusza, powstaje ryzyko operacyjne manipulacji danymi źródłowymi. Z tego względu przy procesach wrażliwych z punktu widzenia polityki zgodności zasadne powinno być oparcie analiz na bazie danych, tak aby arkusz MS Excel stanowił jedynie narzędzie analizy, z wyłączeniem funkcji gromadzenia danych. Powstają zatem pytania – jak korzystać z danych zewnętrznych oraz czy z arkusza MS Excel można utworzyć interfejs dla wprowadzania danych bezpośrednio do bazy.
Odpowiedź na powyższe pytania jest twierdząca, a funkcjonalność tę postaram się przedstawić na przykładzie współpracy Excela i bazy danych MS Access. Wyjściowa postać problemu jest przedstawiona na Rysunku 1.
Mamy przykładową tabelę danych w Excelu, którą można w dowolny sposób zmienić, wpływając na wyniki późniejszej analizy. Sytuacja zmienia się, jeśli tę samą tabelę umieścimy w bazie danych MS Access, do której „podłączony” zostanie Excel (Rysunek 2.).
Aby „połączyć” się z bazą danych, w menu „Dane zewnętrzne” należy wybrać opcję „Z programu Access” i określić sposób wyświetlania danych (Rysunek 3.).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 72% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.