Wykorzystanie arkusza MS Excel do kalkulacji kosztów podatkowych w warunkach niedostatecznej kapitalizacji
Funkcjonowanie przedsiębiorstw w formach zakładających powiązania prawne i organizacyjne wiąże się z koniecznością właściwego ujmowania kosztów odsetkowych wzajemnego finansowania. W polskim prawie podatkowym funkcjonuje pojęcie tzw. niedostatecznej kapitalizacji, ograniczające możliwość uwzględnienia w kosztach podatkowych tych części odsetek, które dotyczą kwoty zadłużenia ponad trzykrotność kapitału zakładowego.
W tym artykule zbudowano arkusz Excela, który pomoże zautomatyzować kalkulację odsetek w sytuacji, gdy występuje wiele zobowiązań wobec tzw. podmiotów powiązanych. Na wstępie trzeba określić, jakich powiązań to dotyczy. Ograniczeniu w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów podlegają płacone przez podatników odsetki z tytułu pożyczek udzielonych im przez – konkretnie wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawy o p.d.o.p.) – podmioty z podatnikami tymi powiązane:
- przez wspólnika posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki, która pożyczkę uzyskuje,
- przez wspólników posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki, która pożyczkę uzyskuje, oraz
- przez inną spółkę (tzw. spółkę siostrzaną), jeżeli w obu tych podmiotach – w spółce będącej pożyczkodawcą i w tej będącej pożyczkobiorcą – ten sam wspólnik ma nie mniej niż po 25% udziałów (akcji).
Przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o p.d.o.p. mają zastosowanie, gdy na dzień wypłaty odsetek od pożyczki udzielonej spółce przez jej wspólnika lub wspólników – albo udzielonej przez spółkę siostrzaną – zadłużenie spółki do określonej grupy podmiotów kapitałowo z nią powiązanych (bezpośrednio i pośrednio) trzykrotnie przekroczy wartość jej kapitału zakładowego. Z tego sformułowania wynika konkretny algorytm postępowania przy obliczaniu części odsetek, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodów:
- na dzień zapłaty odsetek oblicza się wielkość łącznego zadłużenia spółki wobec powiązanych podmiotów,
- obliczona w ten sposób wielkość łącznego zadłużenia spółki pomniejszana jest o trzykrotną wartość kapitału zakładowego spółki (zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy o p.d.o.p.), dając w efekcie kwotę, o jaką zadłużenie spółki przekroczyło trzykrotną wartość jej kapitału zakładowego,
- kwotę, o jaką zadłużenie spółki przekroczyło trzykrotną wartość jej kapitału zakładowego, dzieli się przez wartość łącznego zadłużenia spółki (zgodnie z pkt 1),
- mnożąc kwotę wypłacanych odsetek przez wyliczoną powyżej proporcję, można określić, w jakiej części wypłacane odsetki nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 72% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.