Planowanie scenariuszowe jako odpowiedź na dynamikę czasów
Heraklit powiedział kiedyś, że „wszystko się zmienia – z wyjątkiem samego prawa zmiany”. Te słowa sprzed 2500 lat ciągle uderzają swoją aktualnością. Bo tak naprawdę biznesowe „dzisiaj” charakteryzuje przede wszystkim zmiana. Przed menedżerami mniejszych i większych firm stoi coraz większe wyzwanie – zarządzania przedsiębiorstwem w obliczu tak dużej dynamiki zmian, że często już pod koniec procesu planowania rozwoju firmy pierwotne założenia stają się nieaktualne.
Jednym z narzędzi, które od kilkudziesięciu lat stosują w zarządzaniu strategicznym międzynarodowe korporacje (choć nie tylko), jest planowanie scenariuszowe (scenario planning). Metoda ta zakłada, że niepewność zmian jest na tyle duża, iż trudno wybrać jedną ścieżkę dalszego postępowania. Dlatego menedżerowie wyższego szczebla, stojąc przed dylematem podejmowania decyzji strategicznych i mając na uwadze istotny element niepewności, coraz częściej decydują się na wykorzystanie metod scenariuszowych – czyli takich, które polegają na tworzeniu alternatywnych opisów przyszłej działalności firmy.
Scenariusze charakteryzują się tym, że do ich tworzenia przyjmuje się zarówno twarde fakty, jak i czynniki niepewności (m.in. opinie czy prognozy) na temat warunków, jakie mogą wystąpić w przyszłości. Jest to zatem metoda mocno intuicyjna, ale zapewnia szerokie spojrzenie na przyszłe środowisko, w którym będzie funkcjonować przedsiębiorstwo.
Tworząc takie alternatywne scenariusze, trzeba pamiętać, że pokazują one wpływ wydarzeń (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych) na badaną organizację. Wynikiem analiz scenariuszowych są z kolei najczęściej przedstawione ryzyka – rozumiane jako szanse i zagrożenia – oraz zdefiniowane związki przyczynowoskutkowe (z propozycją konkretnych rozwiązań w przypadku zaistnienia jednego ze scenariuszy).
Jeśli w ten sposób spojrzymy na planowanie scenariuszowe, to w dalszej kolejności przez zarządzanie strategiczne należy rozumieć umiejętność podejmowania szybkich decyzji zarządczych, weryfikujących aktualnie realizowany scenariusz rozwoju, z uwzględnieniem zmieniających się warunków zewnętrznych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.