Grupa kapitałowa
Struktura łącząca przedsiębiorstwa za pomocą związków kapitałowych. W Polsce jest to konstrukcja mająca umocowanie i definicję prawną, m.in. na gruncie ustawy o rachunkowości oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. W odniesieniu do nauki o zarządzaniu stanowi szczególny przypadek holdingu. W grupie kapitałowej wyróżniamy: jednostkę dominującą, jednostki zależne (kontrolowane przez jednostkę dominującą). Grupa kapitałowa sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe o zawartości zgodnej z zapisami ustawy o rachunkowości. Podatkowa grupa kapitałowa to pojęcie istniejące w prawie podatkowym. Może ona być podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych po spełnieniu warunków określonych w ustawie. Najważniejsze to:
* minimalna przeciętna wartość kapitału zakładowego, jaka przypada na każdą ze spółek, ma być nie mniejsza niż 1 000 000 PLN,
* spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale innych spółek tworzących grupę,
* w spółkach nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa,
* spółki zawarły umowę w formie aktu notarialnego o utworzeniu na okres co najmniej 3 lat podatkowych podatkowej grupy kapitałowej.
Grupa kapitałowa spełniająca ustawowe wymogi i po zarejestrowaniu przez urząd skarbowy staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.