Zyski badź straty z tytułu różnic kursowych w rachunku przepływów pieniężnych
Różnice kursowe w rachunku przepływów pieniężnych stanowią jeden z większych problemów, z jakim borykają się przedsiębiorstwa zobligowane przepisami ustawy o rachunkowości do przygotowania tego sprawozdania. W cash flow należy bowiem zwrócić szczególną uwagę nie tylko na segment, w jakim pojawią się różnice (operacyjny, inwestycyjny, finansowy), ale też na fakt, czy różnice te mają wymiar pieniężny (czyli nastąpiła ich rzeczywista realizacja), czy też są to niepieniężne (niezrealizowane) różnice kursowe, wynikające jedynie z wyceny danych pozycji w walutach obcych.
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 1 „Rachunek przepływów pieniężnych”, wszystkie różnice kursowe, bez względu na ich charakter (zrealizowane/niezrealizowane), ujmowane są w działalności operacyjnej jako korekta w pozycji A.II.2. Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych. Standard precyzuje, że w zakres tej korekty wchodzi:
- wyłączenie zrealizowanych różnic kursowych niedotyczących działalności operacyjnej i przesunięcie ich do tych działalności, których dotyczą, a więc do działalności inwestycyjnej lub finansowej,
- wyłączenie niezrealizowanych (naliczonych memoriałowo) różnic kursowych niedotyczących działalności operacyjnej, ponieważ nie powodują one zmiany stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów,
- wyłączenie różnic kursowych z tytułu wyceny środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach walutowych i w kasie jednostki.
Pierwsza korekta powoduje, że możliwe jest „przesunięcie” zrealizowanych różnic kursowych i wykazanie ich w ramach przepływów pieniężnych tego segmentu rachunku, w którym różnice te wystąpiły. Dokonywana jest zatem korekta wyniku finansowego (różnice dodatnie ze znakiem minus, różnice ujemne ze znakiem plus), a następnie przepływy pieniężne z tytułu tych różnic są wykazywane odpowiednio w działalności inwestycyjnej lub finansowej, ze znakiem zgodnym z charakterem przepływu: różnice kursowe dodatnie ze znakiem plus, różnice kursowe ujemne ze znakiem minus. Różnice, o których mowa, są wykazywane łącznie z kwotą operacji, która je spowodowała, np. spłata kredytu zaciągniętego w walucie obcej jest przeliczana według kursu na dzień spłaty zobowiązania i wykazana jako wydatek w przepływach pieniężnych z działalności finansowej.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.