Zwinne zarządzanie – nie dla wszystkich? Część I
Procesowa orientacja zarządzania firmą zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Ci, którzy chcą skorzystać z tego podejścia, mogą wybierać spośród szeregu różnych metod prowadzenia projektów, które (bardzo ogólnie) można podzielić na dwie kategorie: tradycyjne i zwinne. W artykule opisano, czym różnią się jedne od drugich i czy każda firma (niezależnie od branży) może wdrożyć zarządzanie w stylu agile.
Tradycyjne vs zwinne metodyki prowadzenia projektów
Tradycyjne metody zarządzania projektami (takie jak PMI, IPMA czy PRINCE2) są oparte na koncepcji sekwencyjno-kaskadowej. Zakłada ona z jednej strony, że projekt można podzielić na kilka faz, jakimi jest definiowanie zakresu projektu, planowanie, wykonanie, kontrola i zakończenie projektu. Etapy te następują jeden po drugim i są uszeregowane w sposób chronologiczny. Z drugiej strony kładzie się nacisk na zachowanie sekwencyjności działań oraz oparcie realizacji projektu na szacowaniu i dotrzymaniu terminów, kosztu i zakresu projektu. Realizacja projektu tradycyjnymi metodami wymaga zaplanowania działań, które następnie podlegają kontroli, zgodnie z przyjętym planem (strukturą podziału prac - ang. work breakdown structure, WBS).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.