ZPRK/RPCA w centrum usług BPO. ORLEN Laboratorium SA
Jak dotąd, rozwój koncepcji rachunków kosztów w dużej mierze był zorientowany na przedsiębiorstwa produkcyjne, gdzie celem rachunku kosztów jest kalkulacja kosztów wytworzenia produktów dla potrzeb ich bilansowej wyceny oraz ustalenia wyniku finansowego. Jednakże działalność firm usługowych jest w znacznym stopniu odmienna i wymaga zastosowania bardziej kompleksowego podejścia do kalkulacji kosztów i rentowności. ORLEN Laboratorium SA, jedna z usługowych spółek grupy kapitałowej PKN ORLEN, wdrożyła zaawansowany zasobowo-procesowy rachunek kosztów i z sukcesem z niego korzysta.
Rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych SSC, BPO, ITO itp., stałe powiększanie zasobów (pracowniczych, lokalowych oraz informatycznych), świadczenie zróżnicowanych usług, różne metody rozliczeń z klientami oraz obsługa coraz większej liczby klientów sprawiają, że przedsiębiorstwa usługowe potrzebują dostosowanego do swoich potrzeb zaawansowanego systemu rachunku kosztów, który zapewni dostęp do informacji o zasobach i ich wykorzystaniu, procesach i ich efektywności oraz o rentowności poszczególnych usług, projektów, kontraktów i poszczególnych klientów.
W niniejszym artykule pokazane zostanie, jak ORLEN Laboratorium SA, jedna z usługowych spółek grupy kapitałowej PKN ORLEN, wdrożyła i z sukcesem wykorzystuje w zarządzaniu koncepcję zaawansowanego zasobowo-procesowego rachunku kosztów (ZPRK/RPCA1).
ORLEN Laboratorium SA
Firma jest przykładem outsourcingowego centrum usług typu BPO, które świadczy szeroki zakres usług laboratoryjnych oraz poboru i transportu próbek do badań na rzecz klientów z grupy kapitałowej PKN ORLEN i innych klientów zewnętrznych.
Spółka powstała w 2003 r. w wyniku wydzielenia ze struktur PKN ORLEN SA. Początkowo działalność spółki obejmowała analizy paliw, produktów ropopochodnych, wód oraz ścieków. Wraz z rozwojem oraz konsolidacją usług w Grupie Kapitałowej spółka nabywała nowe kompetencje oraz nowe aktywa laboratoryjne.
Obecnie spółka świadczy usługi dla rafinerii w Płocku, Trzebini oraz w Jedliczu; obsługuje terminale paliw, stacje paliw oraz ANWIL SA we Włocławku. W związku z dynamicznym rozwojem usług rozbudowano również obszar logistyki – zespół inspektorów oraz specjalistycznej floty wykorzystywanej do poboru i transportu próbek do badań na terenie całej Polski.
Dzisiaj ORLEN Laboratorium SA jest jedną z największych firm wykonujących analizy paliw, produktów ropopochodnych, wód, ścieków, gleby, powietrza, tworzyw sztucznych i nawozów w tej części Europy.
Przesłanki wdrożenia ZPRK w ORLEN Laboratorium SA
Swoją działalność spółka prowadzi w kilkunastu lokalizacjach na terenie całego kraju i zatrudnia ponad 600 wysoko wyspecjalizowanych pracowników. W prowadzeniu działalności laboratoryjnej wykorzystuje ponad 3000 szt. różnego typu aparatury i środków trwałych. Spółka sprzedaje klientom łącznie więcej niż 2 tys. różnych rodzajowo analiz (pozycje cennikowe), a łączny roczny wolumen liczby sprzedanych badań oscyluje wokół 2 milionów sztuk.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.