Zarządzanie ryzykiem stopy procentowej – nie CZY, tylko JAK
Jednym z najważniejszych czynników, które zarządzający przedsiębiorstwem biorą pod uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych, jest koszt finansowania. Utrzymanie wysokości odsetek na stałym poziomie w całym okresie spłacania kredytu inwestycyjnego coraz częściej postrzegane jest jako niezbędny element odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem w firmie. Dynamika zmian stóp procentowych oraz aktualnie niskie poziomy stóp w euro i dolarze zachęcają do skorzystania z możliwości zabezpieczenia przed wzrostem rynkowych stóp procentowych.
Kryzys gospodarczy w strefie euro spowodował, że wielu przedsiębiorców wstrzymuje się z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych. Niepewna przyszłość samej strefy, jak i spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce mogą zniechęcać do podejmowania ryzyka związanego z uruchamianiem nowych projektów. Jednocześnie działania banków centralnych oraz oczekiwania rynków co do wysokości stóp procentowych w przyszłości sprawiają, że te inwestycje, które teraz są podejmowane, mogą być finansowane dużo taniej niż jeszcze kilka lat temu. Dzięki dostępności w ofertach banków instrumentów zabezpieczających tę jedną z bardzo nielicznych korzyści kryzysu można zachować na cały okres finansowania.
Jednym z narzędzi, jakim dysponują banki centralne w celu podtrzymywania inwestycji i konsumpcji, jest ustalenie głównych stóp procentowych na bardzo niskich poziomach. Główna stopa referencyjna w strefie euro wynosi teraz 0,75% i jest na historycznie niskim poziomie. Rezerwa Federalna w Stanach Zjednoczonych od dawna utrzymuje główne stopy na poziomie 0–0,25%. Te decyzje przekładaja się z kolei na spadek rynkowych stóp procentowych, czyli tych, które mają bezpośredni wpływ na koszt finansowania inwestycji, gdyż widnieją w większości umów kredytowych jako baza do wyliczenia rat kapitałowo-odsetkowych.
Przykładowo trzymiesięczna stopa EURIBOR znajdowała się w chwili pisania tego artykułu (wrzesień 2012) na poziomie 0,22%. Chciałbym przypomnieć, że jeszcze w 2008 r. była powyżej 5%, a całkiem niedawno, bo w sierpniu ub.r., wynosiła 1,6%. Z mniej korzystną tendencją mamy do czynienia w Polsce. Stopy WIBOR rosną od czwartego kwartału 2010 r. Co prawda, ostatnią zmianą, którą wprowadziła w maju Rada Polityki Pieniężnej, było podniesienie stopy procentowej o 0,25%, to jednak oczekiwania obniżki stóp procentowych w Polsce formułowane są coraz śmielej. Decyzję o obniżce stóp wspierać mogą m.in.: decyzje amerykańskiej Rezerwy Federalnej, jak również Europejskiego Banku Centralnego, a także niższa presja inflacyjna i spadek wzrostu gospodarczego. Jeśli nawet doszłoby do takiej decyzji, trudno odpowiedzieć, czy byłby to początek całego cyklu obniżania kosztu finansowania w złotym.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 72% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.