Planowanie cash flow - blaski i cienie
Rachunek przepływów pieniężnych, czyli cash flow, stanowi istotny element danych finansowych każdej firmy. Proces planowana cash flow jest powiązany z procesem prognozowania danych w rachunku zysków i strat oraz w bilansie organizacji. Z tego powodu nie można go traktować odrębnie, lecz w połączeniu z pozostałymi elementami sprawozdania finansowego.
Każde planowanie jest obarczone ryzykiem błędu, gdyż nie da się całkowicie przewidzieć przyszłości. Proces planowania cash flow ma liczne blaski i cienie, ponieważ część założeń może się spełnić, a inne się nie ziszczą, powodując perturbacje w funkcjonowaniu organizacji. Każda firma powinna być przygotowana na różne scenariusze rozwoju wydarzeń, tj. posiadać plany awaryjne, by w ten sposób zarządzać ryzykiem nieplanowanych „wypadków”.
Znaczenie planowania finansowego jest kluczowe, ponieważ plan finansowy stanowi swojego czasu drogowskaz, do którego należy dążyć. Wyznaczenie celu pozwala podążać w kierunku jego realizacji. Znaczenie planowania finansowego jest częścią składową planowania działalności organizacji.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.