Wzmacnianie relacji z klientami dzięki danym
Instytucje finansowe gromadzą ogromne ilości danych o klientach, ale informacje te często nie są efektywnie wykorzystywane. O tym, że analiza danych biznesowych jest niezbędna dla prawidłowego prowadzenia biznesu, wiadomo od bardzo dawna. Aby umożliwić organizacjom uzyskanie lepszego wglądu w ich działalność, informatyka stworzyła klasę rozwiązań, zwanych Business Intelligence. Początkowo budowano je zgodnie z koncepcją tzw. hurtowni danych, w której dane odświeżane są tylko co pewien określony czas – zwykle w nocy, kiedy systemy informatyczne są najmniej obciążone. Rozwiązania takie były trudne w obsłudze i wymagały pomocy zawodowych informatyków, co znacznie utrudniało wykorzystywanie analiz przez użytkowników biznesowych, czyli menedżerów i zarządy przedsiębiorstw. Z tych przyczyn rozwiązaniami BI interesowały się dawniej jedynie duże firmy i instytucje, które dysponują odpowiednio liczną kadrą analityków, mogących obsługiwać te systemy.
Business Intelligence nowej generacji
Sytuacja zmieniła się zasadniczo, gdy pojawiły się nowej generacji systemy do analizy danych aktualnych, co oznacza, że są one pobierane ze źródeł w czasie rzeczywistym i prezentowane użytkownikom w atrakcyjnej postaci graficznej, za pomocą tzw. kokpitów informacyjnych. Przykładem takiego rozwiązania jest pakiet Oracle Business Intelligence, którego premiera miała miejsce w 2006 r. Ponieważ w aplikacji takiej nie ma konieczności budowania hurtowni danych dla uzyskania wartościowych analiz biznesowych, jej użytkowanie nie wymaga posiadania w firmie dużej liczby wyspecjalizowanych informatyków. Użytkownicy biznesowi sami mogą tworzyć interaktywne kokpity informacyjne – bez konieczności programowania. Użytkownik ma pełną interakcję z wyświetlanymi informacjami, co obejmuje np. wybieranie wartości wskazanych w powiadomieniach, filtrowanie danych, wskazywanie elementów wykresów lub tabel w celu uzyskania bardziej szczegółowego widoku wybranych informacji, zmianę kryteriów lub porządku sortowania kolumn.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.