Wybór audytora w praktyce
Poddanie się obowiązkowemu badaniu sprawozdania finansowego przez audytora dla części przypadków jest obligatoryjne i wynika wprost z wymogów prawa bilansowego. Ustawa o rachunkowości ściśle określa zasady rachunkowości, a także tryb badania sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów. Opisuje również zasady wykonywania działalności w obszarze usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
W myśl art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości obowiązek badania swoich ksiąg rachunkowych mają podmioty przygotowujące jednostkowe oraz skonsolidowane sprawozdanie finansowe poniższych:
→ banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych, oddziałów instytucji kredytowych, zakładów reasekuracji, zakładów ubezpieczeń, głównych oddziałów oraz oddziałów zakładów ubezpieczeń, głównych oddziałów oraz oddziałów zakładów reasekuracji czy oddziałów zagranicznych firm inwestycyjnych;
→ spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych;
→ jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o świadczeniu usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz jednostek, o których mowa w art. 2 ust. 2b;
→ jednostek, które działają na podstawie przepisów o organizacji oraz funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;
→ instytucji pieniądza elektronicznego oraz krajowych instytucji płatniczych;
→ spółek akcyjnych, z wyłączeniem jednostek, będących na dzień bilansowy w organizacji
oraz pozostałych jednostek, których co najmniej dwa z poniższych warunków zostały spełnione w poprzednim roku obrotowym, za który przygotowano sprawozdanie finansowe:
( A ) średnioroczne zatrudnienie wyniosło w przeliczeniu na pełne etaty minimum 50 osób,
( B ) suma aktywów w bilansie na koniec poprzedniego roku obrotowego wyniosła w walucie polskiej równowartość minimum 2.500.000 euro,
( C ) przychody ze sprzedaży zarówno towarów, jak i produktów czy też operacji finansowych, bez uwzględnienia podatku za poprzedni rok obrotowy wyniosły w walucie polskiej równowartość minimum 5.000.000 euro.
→ W jednostkach, które sporządzają łącznie skonsolidowane sprawozdania finansowe, których warunki określone są w ust. 1 stosuje się do łącznego rocznego sprawozdania finansowego.
→ Obowiązkowemu badaniu podlegają również sprawozdania finansowe jednostek, które w danym roku obrotowym były przedmiotem przejęć oraz jednostek nowo zawiązanych, sporządzone za rok, w którym takie połączenie nastąpiło oraz roczne sprawozdania finansowe przedsiębiorstw, sporządzone według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
→ Obowiązkowemu badaniu podlegają też roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe sporządzone przez fundusze inwestycyjne, które posiadają wydzielone subfundusze wraz z rocznymi sprawozdaniami jednostkowymi tych subfunduszy.
Poza jednostkami, które zobligowane są przepisami wynikającymi z ustawy o rachunkowości do przeprowadzenia audytu – warto nadmienić, że pozostałe jednostki, które nie zostały wymienione powyżej, w dalszym ciągu mogą zdecydować się na przeprowadzenie takiego audytu – poprzez poddanie się dobrowolnemu badaniu sprawozdania, które, co do zasady, niesie za sobą szereg korzyści związanych m.in. z usprawnieniem procesów zachodzących w jednostce, wzmocnieniu elementów kontroli wewnętrznej, poprawie jakości sporządzanego sprawozdania finansowego czy też samego funkcjonowania organizacji.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.