Wiedza na wyciągnięcie ręki
Przygotowanie dobrego badania satysfakcji nie wymaga ogromnych nakładów i jest możliwe do przeprowadzenia samodzielnie, a pozwala na uzyskanie unikalnej wiedzy o obszarach, w których warto dokonać pewnych zmian.
To, czym są badania satysfakcji oraz jak istotną funkcję pełnią w pozyskiwaniu informacji zwrotnej od pacjentów, najprawdopodobniej nie wymaga szczegółowego omówienia. Zapewne większość z czytelników spotkała się z tego typu działaniami, które przyniosły większe lub mniejsze efekty. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad.
Od czego zacząć?
Na samym początku trzeba się zastanowić, czego dokładnie będzie dotyczyło badanie: jakich działów, oddziałów czy miejsc w placówce. Sprecyzowanie tych elementów stanie się podstawą do ułożenia ankiety, która – poza ogólnymi wyznacznikami satysfakcji – powinna obejmować kwestie specyficzne dla danego działu/oddziału. Po określeniu zakresu badania niezbędne jest wskazanie, w jaki sposób pozyskamy opinie. W grę wchodzą badania papierowe lub online – ankiety telefoniczne również mogą okazać się użyteczne, lecz (przy korzystaniu z własnych zasobów) wymagają większego zaangażowania. Wybór odpowiedniej techniki badawczej ma duże znaczenie dla ewentualnych wyników oraz, oczywiście, struktury ankiety.
Trzeba pamiętać, że ankieta online może nie trafić do reprezentatywnej grupy pacjentów – osoby starsze często nie korzystają z Internetu. Jest jednak tańsza oraz pozwala znacznie rozbudować kwestionariusz, a także zachować wysoki poziom kontroli w zakresie poprawności udzielania odpowiedzi (poprzez np. zdefiniowane, automatyczne reguły przejścia). W sieci można znaleźć szeroką gamę darmowego oprogramowania pozwalającego na stworzenie własnej ankiety. Niestety, najczęściej takie narzędzia posiadają znaczące ograniczenia i umożliwiają stworzenie jedynie prostych ankiet, z ograniczoną liczbą pytań. Oprogramowanie licencjonowane daje znacznie większe możliwości, przy jednoczesnym dodatkowym dostępie do konsultantów. Dokonując wyboru dotyczącego oprogramowania, trzeba jednak przede wszystkim pamiętać o tym, że wynikiem badania powinna być surowa baza danych, najlepiej w formacie zgodnym z Excelem. Brak możliwości uzyskania takiego zbioru danych w zasadzie dyskwalifikuje oprogramowanie. Zaletą ankiety online jest także bardzo niski koszt realizacji (niestety, kosztem także znacznie niższego response rate).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.