VAT w placówce medycznej
Zgodnie z zasadą neutralności podatkowej w VAT, podatnik (w tym wszelkiego rodzaju placówki medyczne) nie może faktycznie ponosić ciężaru tego podatku. W przypadku nadwyżki placówka medyczna może dokonać przeniesienia go na następny okres rozliczeniowy lub wystąpić o jego zwrot.
Podstawowym założeniem funkcjonowania VAT jest jego neutralny charakter. Dlatego też odliczenie podatku naliczonego od należnego jest podstawowym prawem każdego podatnika VAT. Warunkiem odliczenia jest związek nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi VAT.
Odliczenie VAT
Konsekwencją jest to, że prawo do odliczenia VAT naliczonego:
- przysługuje w całości – jeśli zakup związany jest z wykonywanymi przez placówkę medyczną czynnościami opodatkowanymi,
- nie przysługuje w ogóle – jeśli zakup związany jest z wykonywanymi przez placówkę medyczną czynnościami innymi niż opodatkowane (głównie zwolnionymi od podatku); w takim wypadku podatek naliczony stanowi koszt uzyskania przychodu na gruncie podatku dochodowego,
- przysługuje częściowo – jeśli zakup związany jest z czynnościami zarówno opodatkowanymi, jak i pozostałymi; w takim przypadku część podatku naliczonego niepodlegającego odliczeniu stanowi koszt uzyskania przychodu na gruncie podatku dochodowego. Przy tym prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje zarówno w przypadku, gdy związek pomiędzy podatkiem naliczonym a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi ma charakter bezpośredni, jak i wówczas, gdy ma on charakter pośredni. Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 4 lutego 2009 r., nr IPPP3/443-169/08-2/KT, gdzie czytamy:
„(...) o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania Przedsiębiorstwa; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez Podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością Podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez Podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie Przedsiębiorstwa jako całości przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów (...)”.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.