Utrata płynności finansowej przedsiębiorstwa a jego dalsze funkcjonowanie
Kontrola płynności finansowej przedsiębiorstwa jest jednym z najważniejszych aspektów powadzenia działalności gospodarczej. Biorąc pod uwagę najogólniejszą z istniejących definicji płynności finansowej, można przyjąć, że jest to zdolność danej jednostki gospodarczej do regulowania swoich wymagalnych zobowiązań1. Dlatego też monitorowanie i dbanie o utrzymanie odpowiedniego poziomu płynności finansowej leży w gestii kierownictwa przedsiębiorstwa. W związku z tym przeprowadza się szereg analiz, w wyniku których uzyskujemy używane w analizie finansowej wskaźniki bieżącej płynności finansowej lub skorygowanej (szybkiej) płynności finansowej czy wartość kapitału obrotowego netto.
Kluczowym aspektem jest jednak wyciągnięcie odpowiednich wniosków z przeprowadzonych badań. Wyniki analizy finansowej mogą dostarczyć kierownikom jednostki cenne informacje, na przykład o pogarszającej się płynności finansowej, trzeba jednak postawić sobie w tym momencie pytanie: „W jaki sposób zarząd spółki powinien poradzić sobie z utratą płynności?”. Ważne jest przede wszystkim to, żeby nie mylić zjawiska utraty płynności finansowej z niewypłacalnością przedsiębiorstwa – zjawisko przedstawione w tym artykule nie musi oznaczać zakończenia działalności spółki, wymaga jednak zdecydowanej reakcji kierownictwa jednostki, której celem byłoby poprawienie jej sytuacji majątkowo-finansowej. Z drugiej strony, zgodnie z przepisami prawa upadłościowego i naprawczego, przedsiębiorstwo staje się niewypłacalne, jeżeli zupełnie utraciło zdolność do spłacania swoich zobowiązań oraz stanowi to, zgodnie z art. 11 Prawa upadłościowego i naprawczego, przesłankę do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jednostki2.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.