Ustalanie wyniku finansowego
Zgodnie z ustawą o rachunkowości jednostki mogą przygotowywać rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym lub kalkulacyjnym. Z wyborem danego wariantu wiąże się prowadzenie ewidencji kosztów w taki sposób, aby dane do sporządzenia określonego wariantu rachunku zysków i strat można było pozyskać z ksiąg rachunkowych.
Często ewidencja kosztów jest prowadzona na kontach zespołów 4 i 5, co daje możliwość sporządzenia rachunku zysków i strat w jednym lub drugim wariancie.
W niniejszym artykule zaprezentowano sposób ewidencji kosztów i ustalania wyniku finansowego w dwóch wariantach, w tym podstawowe zasady działania kręgu kosztów. Dla ułatwienia krąg kosztów został zaprezentowany w uproszczonej wersji, tzn. bez elementów komplikujących ten krąg (rozliczeń międzyokresowych, obrotów wewnętrznych). Ponadto dla uproszczenia w niniejszym artykule pominięto kwestię VAT naliczonego przy zakupach materiałów, towarów i usług.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.