Umowa o zakazie konkurencji - problematyka prawna
Chęć szybkiego i łatwego wzbogacenia się stanowi silną pokusę do stosowania nieuczciwych zachowań zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i pracowników, którzy mogą w przyszłości stać się przedsiębiorcami, a co za tym idzie konkurencją na rynku. Opcja założenia własnego biznesu z wykorzystaniem know-how swojego pracodawcy stała się przyczyną rygorystycznego zabezpieczenia umów, które zabraniają pracownikowi podejmowania pracy lub prowadzenia działalności w tej samej branży podczas trwania stosunku pracy i po jego ustaniu. W niniejszym artykule zwrócę uwagę głównie na problem związany z możliwościami rozwiązania takiej umowy w trybie natychmiastowym, bez podania przyczyny i z konsekwencjami prawnymi, jakie z tej sytuacji wynikają.
Zgodnie z art. 1011 Kodeksu pracy w zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką samą działalność (zakaz konkurencji)1.
W Kodeksie pracy możemy wyróżnić dwa rodzaje umów o zakazie konkurencji:
- umowy zawarte na czas trwania stosunku pracy;
- umowy zawarte na okres po ustaniu stosunku pracy
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.