Trendy na rynku pracy finansistów

Dynamiczna sytuacja i zmiany zachodzące na rynku pracy skutkują pojawianiem się nowych i coraz bardziej wyspecjalizowanych stanowisk w zakresie finansów i księgowości. Spowodowane jest to zarówno intensywnym rozwojem biznesu w różnych branżach, napływem inwestycji, jak również powstawaniem nowych sektorów, jak choćby fintech. Trendy rynkowe sprawiają jednocześnie, że pracodawcy muszą stawić czoła nowym wyzwaniom związanym z pozyskiwaniem i zatrzymywaniem w swoich strukturach doświadczonych ekspertów w obszarze szeroko rozumianych finansów i księgowości.

MC_68_82.jpg

Większość firm pytana o perspektywę roku 2020 zakłada dużą aktywność w obszarach związanych z zasobami ludzkimi i zatrudnieniem nowych pracowników. Liczba rekrutacji będzie jednak mniejsza niż w roku ubiegłym, ponieważ plany rekrutacyjne dotyczą nie tyle zwiększania zatrudnienia, co znalezienia zastępstwa dla pracowników, którzy zdecydowali się odejść. Dla firm oznacza to ogromne wyzwanie, ponieważ niemal wszyscy spodziewają się trudności w rekrutacji. Głównym winowajcą jest niedobór odpowiednich kandydatów na rynku oraz wygórowane oczekiwania finansowe, komunikowane nawet przez osoby stawiające pierwsze kroki w karierze. Pracodawcy zwracają też uwagę na rosnącą konkurencję o pracowników.

Niestandardowe podejście

Obserwacje rynku pracy i współpraca z pracodawcami prowadzącymi działalność w różnorodnych sektorach gospodarki pokazują, że trudności z rekrutacją odpowiednich pracowników wymagają od firm innego podejścia do prowadzonych poszukiwań. Kandydaci na stanowiska finansowo-księgowe są więc coraz częściej poszukiwani za pomocą mniej standardowych metod i w mniej oczywistych miejscach. Firmy stawiają jednocześnie na rozwój obecnej kadry i zapobieganie odejściom cennych pracowników, m.in. poprzez docenianie ich wkładu w sukces firmy – za pomocą podwyżek, atrakcyjnych dodatków pozafinansowych i możliwości dalszej edukacji. Starają się ponadto o uatrakcyjnianie oferty kierowanej do potencjalnych kandydatów.

Podejmowane działania nie rozwiązują jednak całkowicie wyzwań związanych z zapewnieniem w firmie niezbędnych kompetencji z zakresu finansów. Organizacje coraz częściej stawiają więc na optymalizację systemów komputerowych, inwestycje w automatykę procesów finansowo-księgowych oraz podnoszenie efektywności zespołów.

Potrzebny finansista

Z Raportu płacowego 2020 wynika, że finanse i księgowość to dla 12% firm w Polsce główna specjalizacja, w której prowadzone będą tegoroczne procesy rekrutacyjne. Jednocześnie dla 14% pracodawców kompetencje finansowo-księgowe pracowników są najcenniejsze dla realizacji celów biznesowych. Takie zapotrzebowanie na specjalistów sprawia, że na kandydatów czekać będzie wiele atrakcyjnych ofert pracy, a osoby posiadające wiedzę, umiejętności i doświadczenie zyskają silną pozycję w negocjacjach z pracodawcami.

W nadchodzących miesiącach ciekawe propozycje zawodowe kierowane będą m.in. do doświadczonych księgowych. Zmieniające się przepisy prawno­-podatkowe oraz nowe wymogi formalne skutkują rosnącą liczbą wyzwań dla organizacji, a także powstawaniem nowych miejsc pracy dla takich ekspertów. Samodzielni księgowi z ugruntowanym doświadczeniem zawodowym w określonym obszarze, dobrą znajomością języka angielskiego oraz nowoczesnych systemów księgowych są poszukiwani przez niemal wszystkie firmy z każdej branży. Wiele ofert pracy dla księgowych pochodzi także z consultingu księgowego, czyli firm prowadzących całość lub część procesów księgowych dla swoich klientów.

Pamiętajmy również, że na polskim rynku mamy do czynienia z ogromną liczbą zarejestrowanych biur księgowych prowadzących księgi rachunkowe klientów lub wyłącznie wspierających ich w części zadań, co dodatkowo zwiększa możliwości znalezienia zatrudnienia. Choć oferty pracy publikowane przez biura księgowe nie cieszą się największym zainteresowaniem kandydatów – zazwyczaj ze względu na duże obłożenie pracą oraz brak bezpośredniego kontaktu z obsługiwanym podmiotem – to jest to znakomite środowisko do rozwoju i nauki. Biura rachunkowe dają szansę poznania w stosunkowo krótkim czasie wielu zagadnień i specyfiki branży. Eksperci rynku pracy podkreślają, że kandydaci mający doświadczenie pracy w biurze rachunkowym są bardzo pozytywnie oceniani przez potencjalnych pracodawców i po kilku latach pracy w consultingu mogą liczyć na ciekawe oferty pracy w innych obszarach biznesowych. Warto też pamiętać, że consulting to bardzo różnorodny sektor, obejmujący wiele specjalizacji, takich jak doradztwo biznesowe, doradztwo transakcyjne, analizy, ocena ryzyka, audyt, payroll czy podatki.

Praca dla finansistów i szanse rozwoju zawodowego czekają też w niemal wszystkich sektorach rynku. Trudno wskazać jeden najbardziej perspektywiczny kierunek, jednak warto wymienić kilka branż, które prowadzą intensywne rekrutacje do działów finansowo­-księgowych, jednocześnie oferując kandydatom ciekawe perspektywy rozwoju. Do tej grupy można zaliczyć nowo powstające zakłady produkcyjne, organizacje z branży nieruchomości, nowoczesnych usług dla biznesu, firmy fintech oraz FMCG. Coraz częściej pracodawcy oferują też ekspertom finansowym możliwości przebranżowienia się lub zmiany specjalizacji. Popularnym kierunkiem jest przechodzenie z księgowości do controllingu oraz z audytu do analiz, księgowości lub controllingu. W związku z rosnącymi wyzwaniami rekrutacyjnymi wzrasta otwartość pracodawców na profile kandydatów, którzy nie spełniają w pełni wymagań określonych w ofercie pracy.

Choć rynek pracy sprzyja finansistom, to pracownicy z branży rzadziej niż w pozostałych rozważają zmianę miejsca zatrudnienia. Chętniej natomiast korzystają z możliwości rozwoju i planują kolejne etapy swojej kariery. Możliwości jest wiele, ponieważ z jednej strony na rynku obserwujemy dość duże zróżnicowanie i postępującą specjalizację stanowisk w obszarze analitycznym oraz wsparcia biznesu, natomiast z drugiej – wciąż powstają nowe stanowiska w obszarze projektowym, związane ze wsparciem w prowadzeniu wdrożeń systemów oraz procedur, przeprowadzania zmian i procesów optymalizacji.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 53% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, albo wybierz plan abonamentowy.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM