Tokenizacja papierów wartościowych sposobem na pozyskanie kapitału przez spółkę akcyjną
Celem artykułu jest przedstawienie prawnej dopuszczalności tokenizacji papierów wartościowych (obligacji i akcji) oraz jej wpływu na pozyskiwanie kapitału z tego źródła przez spółki akcyjne. Analizie poddano możliwość, w świetle obowiązujących przepisów, nadania ww. papierom technologicznej formy tokenów przy zachowaniu przez nie charakteryzujących je cech, obejmujących m.in.: ich związek z prawem majątkowym, realizację związanych z nimi świadczeń oraz ich zbywalność. Zweryfikowano ponadto ekonomiczną opłacalność tego sposobu finansowania działalności przedsiębiorstw, biorąc pod uwagę jego zalety i wady.
Kapitał i źródła jego pozyskiwania
W aspekcie finansowym, na kapitał składają się fundusze powierzone przedsiębiorstwu przez jego inwestorów, czyli właścicieli i wierzycieli¹. Z kolei, w ujęciu bilansowym, kapitały (pasywa bilansu) określają źródła pochodzenia (finansowania) aktywów jednostki². Kapitał pozyskiwany na rynku finansowym (obejmującym rynek kapitałowy i pieniężny) tworzy określoną strukturę rodzajową i czasową, w skład której wchodzą długo- i krótkoterminowe:
- kapitały własne (pochodzące od właścicieli, np. akcje),
- kapitały obce (pochodzące od wierzycieli, np. obligacje),
- kapitały hybrydowe, stanowiące kategorię pośrednią między kapitałami własnymi i kapitałami obcymi (np. obligacje zamienne na akcje).
Pojęcie tokenizacji oraz rodzaje tokenów i ich kwalifikacja prawna
Tokenizacja stanowi formę cyfryzacji (digitalizacji) biznesu. Polega ona na tworzeniu, przy wykorzystaniu zdecentralizowanej technologii blockchain, wirtualnych tokenów funkcjonujących w rozproszonym rejestrze oraz reprezentujących firmowe aktywa i zasoby (np. papiery wartościowe, takie jak obligacje, akcje, waluty, surowce czy nieruchomości).
Wśród tokenów cyfrowych – w zależności od przypisanych do nich uprawnień – wyróżnić można następujące ich kategorie³:
- użytkowe,
- płatnicze,
- inwestycyjne.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.