System klasy MES jako narzędzie IoT w służbie controllingowi
Jak wiadomo, dzisiejszy controlling w znacznej mierze opiera się na danych dostarczanych przez nowoczesne systemy informatyczne. Powszechną praktyką jest to, że w momencie decyzji o wdrożeniu systemu np. klasy ERP firma decyduje się także na wdrożenie zasad controllingu, chcąc jak najefektywniej wykorzystać możliwości nowego oprogramowania. Niniejszy artykuł zaprezentuje, jakie korzyści może przynieść implementacja systemów różnych klas, ze szczególnym uwzględnieniem oprogramowania klasy MES.
Firmy produkcyjne, bo głównie o nich będzie mowa w artykule, a w zasadzie controllerzy kosztów w owych firmach codziennie zadają sobie pytania: Skąd brać wiarygodne dane do kalkulacji kosztów oraz budżetowania? Jak je agregować? Kto powinien na co dzień wprowadzać do systemu tak, aby te dane były wiarygodne? Problem ten jest stosunkowo łatwy do rozwiązania w firmach, które nie posiadają dużej liczby maszyn produkcyjnych (gniazd produkcyjnych), produkcja nie trwa kilku tygodni, czasem miesięcy, a całość asortymentu sprzedażowego nie oscyluje w okolicach kilku tysięcy indeksów. Jeśli jednak firma musi na co dzień radzić sobie z problemami opisanymi powyżej, dokonywanie kalkulacji np. kosztu wytworzenia, bez wsparcia nowoczesnych systemów informatycznych różnych klas wydaje się niemożliwe do wykonania. Poniższa grafika prezentuje controlling jako narzędzie wspomagane przez kilka różnych źródeł danych, którymi są systemy różnych klas.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.