Metodologia planowania płynności finansowej
Każda organizacja, niezależnie od wielkości, powinna opracować i wdrożyć metodologię planowania płynności finansowej, a także monitorowania wykonania planów oraz analizowania odchyleń od wartości planowanych. Jakość danych „na wyjściu” zależy od danych „na wejściu”, a więc wprowadzonych do arkusza Excel/aplikacji IT na podstawie przyjętych założeń.
Duże znaczenie w tym procesie ma udział „czynnika ludzkiego”. Narzędzia wspierające zarządzanie płynnością finansową pozwalają przewidzieć nadwyżki finansowe i ograniczyć ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych. Dane rzeczywiste dotyczące realizacji planu płynności finansowej mogą być tworzone na podstawie danych pobieranych bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego (zmian stanu rozrachunków i sald środków pieniężnych w bankach i kasach). Prawidłowo skonstruowane narzędzia do planowania i analizy płynności finansowej powinny umożliwiać bieżącą aktualizację danych, wprowadzanie korekt do wcześniej przyjętych założeń itp. Powinno to być elastyczne narzędzie, przyjazne użytkownikowi.
Narzędzie do planowania i monitorowania płynności finansowej powinno umożliwiać:
- prognozowanie i kontrolę płynności w trakcie realizacji planów finansowych,
- ograniczenie ryzyka utraty płynności dzięki wczesnemu wykryciu niebezpiecznych sytuacji,
- redukcję kosztów dzięki możliwości wychwycenia i analizy nierzetelnych kontrahentów,
- zmniejszenie pracochłonności procesu planowania płynności finansowej,
- sterowanie terminami zapłat i realizacji przelewów.
Wydawałoby się, że metodologia planowania i monitorowania realizacji przepływów pieniężnych jest prostą sprawą, w rzeczywistości jednak strona planowania jest trudna, gdyż opiera się na przyjęciu pewnych założeń, które są tylko prognozą i może się zdarzyć, że rzeczywistość okaże się zupełnie inna niż planowana. Nie należy zatem przeceniać znaczenia i korzyści płynących ze stosowania aplikacji IT, gdyż narzędzia te, choć ułatwiają niektóre czynności, nie zniwelują słabego, oderwanego od realiów procesu planowania.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.