Strategie finansowania płynności a koszt kapitału
Jak decyzje w zakresie doboru źródeł finansowania pieniędzy zamrożonych w aktywach płynnych netto wpływają na ryzyko firmy i na koszt kapitału finansujący firmę.
Strategie finansowania płynności określane czasem jako strategie finansowania aktywów bieżących są zbiorem kryteriów i reguł postępowania podporządkowanych realizacji celu, jakim jest pomnażanie bogactwa właścicieli, którymi kierują się zarządzający przedsiębiorstwem w trakcie podejmowania decyzji odnoszących się do zdobywania środków na finansowanie bieżących i przyszłych potrzeb oraz określania sposobów i kierunków wykorzystania tych środków, przy uwzględnieniu znanych zarządowi szans, ograniczeń i związków z otoczeniem. Strategie takie są również pochodną rynkowych warunków i osobistych skłonności zarządu reprezentującego właścicieli (przede wszystkim ich skłonności do ponoszenia ryzyka). W oparciu o nią zarząd wyznacza odpowiednią strukturę bieżących aktywów i źródła ich finansowania. Możliwe jest zastosowanie przez przedsiębiorstwo jednej z trzech (wraz z nieskończoną liczbą ich pośrednich odcieni) strategii finansowania płynności: agresywnej, umiarkowanej lub konserwatywnej.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.