Stopa procentowa. Koszt utrzymania płynności
Zarządzanie płynnością finansową jest przedmiotem codziennych decyzji każdego przedsiębiorstwa. Decydując o warunkach zakupów lub sprzedaży, o poziomie kosztów – w sposób zamierzony lub nie – podejmujemy decyzje związane z utrzymaniem płynności finansowej.
W najprostszym ujęciu działania te polegają na zapewnieniu bezpieczeństwa cyklu obrotu gotówki w firmie. Począwszy od zakupów, poprzez realizacje procesu produkcyjnego i finansowanie zapasów, kończąc na należnościach od klientów. Trudno jest sobie wyobrazić sytuację, w której przedsiębiorstwo realizuje zakupy w systemie płatności natychmiastowej i taki sam system stosuje wobec swoich dostawców. Ale nawet w takiej sytuacji nie ominęlibyśmy problemu utrzymania zapasów materiałów oraz produktów gotowych. Z tego względu na poziom bezpieczeństwa finansowego wpływają takie czynniki jako poziom zobowiązań, stan zapasów, wielkość należności bieżących i w końcu dostęp do środków finansowych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.