Sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR – obowiązki, terminy, zasady
Sprawozdanie finansowe jest najważniejszym źródłem informacji o spółce, które wykazuje jej sytuację gospodarczą i finansową. Polskie spółki mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości, jednak w szczególnych przypadkach jednostki fakultatywnie lub nawet obligatoryjnie sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.
Międzynarodowe Standardy Rachunkowości zatwierdzane są przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i zostały także wprowadzone do przepisów prawnych Unii Europejskiej.
Kiedy należy stosować Międzynarodowe Standardy
Jednostki gospodarcze w Polsce zobowiązane są do stosowania zasad (polityki) rachunkowości, opartych o ustawę o rachunkowości. Dodatkowo, zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217, dalej: uor), w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować Krajowe Standardy Rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego, jednostki, inne niż wymienione w art. 2 ust. 3 uor, mogą stosować MSR.
Ustawodawca wyszczególnił jednostki, które są zobligowane do stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, gdzie zgodnie z art. 55 ust. 5 uor skonsolidowane sprawozdania finansowe przygotowują zgodnie z MSR:
- emitenci papierów wartościowych, o których mowa w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości,
- banki.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.