Skutki w PIT i CIT zmian umowy leasingu – interpretacja ogólna MF
W związku z trwającą epidemią COVID-19 i rosnącymi problemami finansowymi przedsiębiorców coraz większa liczba z nich decyduje się na podpisywanie aneksów do zawartych umów leasingu. Dzięki temu leasingobiorcy zyskują m.in. możliwość zawieszenia płatności rat leasingowych na ustalony z leasingodawcą okres. Coraz częstszą praktyką jest również dokonywanie cesji zawartych umów leasingu oraz sprzedaż przedmiotu leasingu jeszcze w trakcie trwania umowy. Z uwagi na liczne wątpliwości odnośnie skutków w PIT i CIT tego typu działań MF zdecydował się wydać w tej sprawie interpretację ogólną.
Przepisy ustaw o PIT i CIT zawierają stworzone na potrzeby tych ustaw definicje leasingu finansowego i operacyjnego. Tylko umowy spełniające wskazane tam warunki mogą być podatkowo rozliczane jako leasing. W związku z trwającą epidemią COVID-19 i rosnącymi problemami finansowymi przedsiębiorców coraz większa liczba z nich decyduje się na podpisywanie aneksów do zawartych umów leasingu. MF w wydanej interpretacji ogólnej wskazał zakres dopuszczalnych zmian postanowień umowy leasingu, które jego zdaniem nie mają wpływu na treść zawartej umowy i tym samym nie powodują konieczności ponownego podatkowego jej weryfikowania. Zdaniem MF takimi modyfikacjami są zmiany harmonogramu płatności poprzez:
- obniżenie wartości wymagalnych rat leasingowych wskutek wydłużenia okresu trwania umowy,
- zwiększenie wartości wymagalnych rat leasingowych wskutek skrócenia okresu trwania umowy (jednak na okres nie krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji danego przedmiotu leasingu),
- zawieszenie przez określony okres płatności rat,
- obniżenie przez określony okres płatności rat,
- wydłużenie okresu trwania i obniżenie wartości wymagalnych rat leasingowych, przy jednoczesnym zawieszeniu przez określony okres płatności rat oraz zwiększenie/zmniejszenie wysokości rat leasingowych po upływie danego okresu (o wartość niespłacanej przez dany okres części kapitałowej rat leasingowych).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 59% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.