Ryzyko walutowe z różnych perspektyw
Każda działalność obarczona jest ryzykiem, gdyż duża część zjawisk, które wpływają na dany podmiot, jest niezależna od jego woli. W konsekwencji możliwe są niepowodzenia czy straty wynikające z pojawienia się czynników, których dany podmiot nie przewidział i nie mógł im zapobiec.
W literaturze odnajdujemy różne klasyfikacje ryzyka dotykającego podmioty gospodarcze. Jedną z nich jest podział na: ryzyko finansowe i niefinansowe, przy czym pierwsze wpływa na sytuację finansową podmiotu w sposób bezpośredni, a drugie – pośredni. Jednym z elementów ryzyka finansowego jest ryzyko walutowe.
Ryzyko walutowe
Można zacytować wiele definicji ryzyka walutowego. W każdej z nich podkreślany jest wpływ zmiany kursów walut na możliwość pogorszenia sytuacji finansowej lub poniesienia strat przez podmiot gospodarczy. Innymi słowy ryzyko walutowe polega na tym, że w następstwie niekorzystnych zmian kursów walutowych może nastąpić zmniejszenie należności lub wzrost zobowiązań w transakcjach zagranicznych w przeliczeniu na walutę krajową (dlatego na ryzyko kursowe są narażone przedsiębiorstwa prowadzące wymianę handlową z zagranicą). Jak wspomniano ryzyko walutowe dotyka eksporterów i importerów. Z ich perspektywy wahania kursów walut mogą wywoływać różne skutki. Jeżeli złoty się umacnia (aprecjacja waluty), polski importer na tym korzysta, bo płaci za waluty mniej. W sytuacji odwrotnej, gdy złoty się osłabia (deprecjacja waluty), polski importer traci. W wypadku polskiego eksportera aprecjacja złotego oznacza straty, a deprecjacja zyski, gdyż zapłata otrzymana w walucie obcej wymienia się na więcej złotych.
W praktyce można wyróżnić trzy rodzaje ryzyka walutowego:
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.