Rozwiązania Business Intelligence pod lupą specjalistów
Eksperci technologiczni skupieni wokół społeczności internetowej IT Central Station dokonali przeglądu wiodących narzędzi Business Intelligence, podkreślając zalety i wady takich rozwiązań, jak Tableau, QlikView, MicroStrategy i Oracle OBIEE.
Do najważniejszych kryteriów zakupu w przypadku narzędzi Business Intelligence należą: skalowalność i wydajność, funkcjonalność i użyteczność, prostota tworzenia nowych rozwiązań oraz możliwości personalizacji opartych na technologiach mobilnych lub technologiach przetwarzania w chmurze. Skuteczność tych narzędzi polega na gwarantowaniu dostępu do różnorodnych źródeł danych i możliwości wykonywania operacji wszystkim użytkownikom – zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym – na bazie jednolitej platformy. Dodatkowym atutem jest doskonała integracja z innymi systemami (np. CRM, ERP). Zgodnie z rankingami tworzonymi przez użytkowników biznesowych skupionych wokół społeczności internetowej IT Central Station, najważniejszymi rozwiązaniami Business Intelligence dostępnymi obecnie na rynku są: Tableau, QlikView, MicroStrategy i Oracle OBIEE.
Jak użytkownicy faktycznie postrzegają te rozwiązania? Jakie są ich ulubione funkcje? Które funkcje warto doskonalić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Tableau
Zalety
Duże zbiory danych opracowujemy zwykle w narzędziu Tableau ze względu na łatwy dostęp do danych z platformy Oracle i prostsze zarządzanie ogromną ilością informacji niż ma to miejsce w pliku Excel. Wysoką jakość wizualizacji danych w tworzonych przez nas raportach doceniają natomiast nasi dyrektorzy. – Luiz F., specjalista ds. planowania w spółce telekomunikacyjnej.
Największą zaletą narzędzia Tableau jest niewątpliwie elastyczność danych. – Meghan B., analityk finansowy w spółce działającej w sektorze ochrony zdrowia.
Kluczowym powodem, dla którego niezmiennie korzystam z narzędzia Tableau jest możliwość łącznego korzystania z różnych źródeł danych i ich automatycznego wyświetlania w dowolnym formacie graficznym. Rynek oferuje, co prawda, wiele innych rozwiązań, jak chociażby Report Builder lub Crystal Reports, ale Tableau jest pierwszym narzędziem umożliwiającym tak wszechstronną integrację danych i ich prezentację w przystępnej, przyjemnej dla oka formie. – Jered M., analityk ds. Business Intelligence na uczelni wyższej.
Ewentualne usprawnienia
Wyniki biznesowe osiągane przez naszą firmę prezentujemy w formie raportów tworzonych na bazie programu Microsoft Excel. Niemniej jednak, przy opracowywaniu dużych zbiorów danych preferujemy korzystanie z narzędzia Tableau ze względu na możliwość uzyskania dostępu do danych z poziomu platformy Oracle i łatwiejszego zarządzania ogromną ilością informacji niż ma to miejsce w pliku Excel. – Luiz F., specjalista ds. planowania w spółce telekomunikacyjnej.
Więcej recenzji narzędzia Tableau znajduje się na stronie IT Central Station.
QlikView
Zalety
Zdarza się, że specjaliści zajmujący się rozwiązaniami Business Intelligence uczestniczą w projektach, których dokumentacja jest skromna lub wręcz jej brak. Mają wówczas do dyspozycji wyłącznie źródła danych i niejasne wytyczne. QlikView pozwala w dość prosty sposób zbudować pierwszy model danych (również trójwymiarowy) i skorzystać z pierwszego etapu, by dogłębnie zrozumieć poszczególne podmioty i występujące między nimi relacje biznesowe. – Pablo P., specjalista ds. Business Intelligence w spółce technologicznej.
Rewelacyjna wydajność, prosta samoobsługa i niezwykła moc obliczeniowa na potrzeby analizy danych. – GP N., kierownik ds. technologii w spółce telekomunikacyjnej.
Ewentualne usprawnienia
Uderza brak funkcji automatycznego skalowania do różnych rozdzielczości lub rozmiarów ekranu, ale mamy za to dużo większą elastyczność w projektowaniu, która jest charakterystyczna dla produktów opartych na technologii gridowej. – Jhornber, specjalista ds. Business Intelligence w spółce zajmującej się turystyką wypoczynkową.
Więcej recenzji narzędzia QlikView znajduje się na stronie IT Central Station.
MicroStrategy
Zalety
Do zalet tego narzędzia należą: zaawansowany silnik SQL, metadane nadające się do ponownego użytku, funkcje eksploracji / wizualizacji danych, raporty dotyczące stopnia produkcji / automatyczny pulpit, rozwiązania mobilne, integracja z bogatymi aplikacjami SDK/API oraz rozwiązania Business Intelligence z wbudowaną pamięcią o wysokiej wydajności. – Scott M., dyrektor ds. Business Intelligence / architekt rozwiązań Business Intelligence w spółce technologicznej.
Ewentualne usprawnienia
Logowanie za pośrednictwem EM mogłoby być lepsze. EM (Enterprise Manager) to aplikacja biznesowa w programie MicroStrategy, która zbiera dane dotyczące użytkowania narzędzia i porządkuje statystyki. W ostatnich latach korzystanie z tej funkcji w sposób pozwalający na udostępnienie użytkownikom środowiska BI stało się bardzo trudne. – Anurag C., konsultant w spółce mediowej.
Więcej recenzji narzędzia MicroStrategy znajduje się na stronie IT Central Station.
Oracle OBIEE
Zalety
Dashboards, Alerts, BI Publisher to trzy funkcje, dzięki którym Oracle OBIEE świetnie sprawdza się w prezentacji danych. Dodatkowo, pozwala użytkownikom na sporządzanie doraźnych raportów ad hoc w bardzo prosty sposób. Rozwiązanie jest doskonale zintegrowane z różnymi źródłami danych, dzięki czemu umożliwia wyświetlanie danych pochodzących z różnych lokalizacji w jednym miejscu – Krishna M., Menedżer ds. Aplikacji Hyperion w spółce detalicznej.
Funkcje pulpitu ściśle zintegrowane z bezpieczeństwem aplikacji na poziomie biznesowym stanowią najczęściej przeze mnie używane funkcje w programie Oracle OBIEE. Program doskonale radzi sobie także z tworzeniem kart wyników, geomapowaniem i zarządzaniem wieloma źródłami danych. – Paresh B., specjalista ds. rozwiązań Business Intelligence w spółce technologicznej.
Ewentualne usprawnienia
Oracle OBIEE wymaga wszechstronnej personalizacji metadanych, którą mogą wykonać wyłącznie osoby posiadające bardzo konkretne umiejętności. Postęp w zakresie narzędzi BI sprawia, że wielu analityków biznesowych koncentruje się coraz bardziej na rozwiązaniach uzupełniających, które mogą wydawać się zbędne z biznesowego punktu widzenia. Niemniej jednak, rozwiązania te są niezwykle elastyczne, łatwe w personalizacji i dostarczają analitykom wszelkich niezbędnych informacji bez konieczności pokonywania niektórych przeszkód „deweloperskich” napotykanych w narzędziu Oracle OBIEE. – Josh K., Dyrektor ds. Statystyk i Analiz w spółce technologicznej.
Więcej recenzji narzędzia Oracle OBIEE znajduje się na stronie IT Central Station.
Powyższe informacje na temat wybranych rozwiązań Business Intelligence pochodzą od członków społeczności internetowej IT Central Station. Są to wyłącznie opinie wyrażone przez użytkowników i oparte na ich własnych doświadczeniach.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 0% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.