Rozliczenie roczne CIT za 2018 r. - na co zwrócić uwagę
W związku ze zbliżającym się terminem rozliczenia rocznego CIT podatników mających rok podatkowy odpowiadający kalendarzowemu przedstawiamy, na co powinni oni zwrócić uwagę, dokonując rozliczenia rocznego.
O czym pamiętać, wypełniając zeznanie roczne za 2018 r.
W 2018 r. wprowadzono osobną kategorię przychodów w podatku CIT - przychody pochodzące z zysków kapitałowych. Jest to radykalna zmiana, wcześniej co do zasady wszystkie przychody i koszty były rozliczane wspólnie. Oznacza to konieczność rozdzielania w zeznaniu kosztów, a także strat, które należy przypisywać osobno do przychodów z zysków kapitałowych albo do innych przychodów. Dotyczy to zarówno kosztów bezpośrednio związanych z tą grupą przychodów, jak i kosztów pośrednich. Podatnicy CIT powinni pamiętać, że nie ma możliwości kompensowania strat dochodami w ramach tych źródeł. Podatnik, który uzyska dochód z jednego źródła, a z drugiego stratę, płaci zatem podatek dochodowy. Podatnik taki nie ma już możliwości pomniejszyć dochodu z jednego źródła o stratę z drugiego. Stratę z danego źródła będzie mógł odliczyć w następnych 5 latach od dochodu - w ramach źródła, z którego strata wystąpiła.
Dodatkowo przypominamy, że od 2018 r. obowiązują:
· wyższe limity kosztów podatkowych dla żłobków i działalności prorodzinnej;
- nowe wyłączenia z kosztów dla usług niematerialnych świadczonych między podmiotami powiązanymi;
- wyższe limity amortyzacji dla środków trwałych.
W jakim terminie składamy zeznanie za 2018 r.
Podatnicy powinni złożyć deklaracje roczne do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku. W przypadku podatników mających kalendarzowy rok podatkowy, ponieważ 31 marca 2019 r. przypada w niedzielę, termin ulega przesunięciu na 1 kwietnia 2019 r. W tym samym terminie złożą deklaracje roczne podatnicy CIT, którzy dokonali zmiany roku podatkowego w taki sposób, że kończy się on z końcem grudnia 2018 r.
W tym terminie podatnicy CIT wpłacają podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek od początku roku.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.