Rozliczenie leasingu i umów długoterminowych na starych zasadach?
Leasing – aktualizacja KSR 5
Zaktualizowany Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa” wszedł w życie z dniem 28 czerwca 2018 r. i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2019 r., z możliwością jego wcześniejszego zastosowania.
MSR 17 został zastąpiony przez Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 16 „Leasing”, obowiązujący dla rocznych okresów sprawozdawczych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 r. Mimo to aktualizacja standardu polega w zasadzie tylko na zmianach technicznych, tj. nie dokonano aktualizacji merytorycznej zgodnie z MSSF 16.
Nadal więc zgodnie z polskim prawem bilansowym leasingobiorcy dokonują klasyfikacji leasingu na finansowy i operacyjny.
Umowy długoterminowe – aktualizacja KSR 3
Zaktualizowany Krajowy Standard Rachunkowości nr 3 „Niezakończone usługi budowlane” wszedł w życie z dniem 20 czerwca 2018 r. i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2019 r., z możliwością jego wcześniejszego zastosowania.
Jak wynika z zakresu standardu, treść standardu jest zgodna w podstawowych rozwiązaniach z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR) wydanymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i dopuszczonymi do stosowania w Unii Europejskiej według stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2018 r. Różnice między niniejszym standardem a MSR polegają na niezgodności z MSSF 15 „Przychody z umów z klientami” – KSR 3 został opracowany na podstawie MSR 11 „Umowy o usługę budowlaną” (nieobowiązującego od 1 stycznia 2018 r.), w którym to standardzie przyjęto inną koncepcję identyfikacji i ujmowania przychodów niż w MSSF 15.
Oznacza to, że nie mamy zmian merytorycznych w zakresie rozliczeń długoterminowych umów budowlanych.