Relacyjna baza danych. Zarządzanie bazą z użyciem języka SQL
Materiał ma na celu przedstawienie istoty relacyjnych baz danych oraz SQL (z ang. Structured Query Language) jako strukturalnego języka zapytań używanego do pracy na tych bazach. Baza danych to zbiór informacji przechowywanych w formie ściśle określonej struktury, który w praktyce jest zbiorem tabel, gdzie przechowywane są dane oraz które posiadają między sobą powiązania (są w relacjach). Jest to pierwszy z artykułów cyklu o SQL stworzonym wspólnie z Działem Doradztwa Biznesowego i IT GRUPY Leader.
Przykładem bazy danych, z jaką zetknął się każdy z nas może być... dziennik szkolny. Najwęższa część dziennika (rozkładana po lewej stronie) zawiera numer oraz imię i nazwisko konkretnego ucznia. Można zatem porównać ją do następującej tabeli 1.
Tabela stanowi podstawowy element relacyjnej bazy danych i jest zbudowana z pionowych kolumn oraz poziomych wierszy, na przecięciu których znajdują się komórki uzupełnione danymi o określonym typie. W bazie danych jedna tabela powinna być tworzona w celu przechowywania informacji z konkretnego zakresu. Przykładowa tabela 1. zawiera informacje identyfikujące ucznia, a kolejną tabelą w dzienniku szkolnym jest np. strona, na której zapisywane są oceny z jednego, konkretnego przedmiotu. W obrębie jednej bazy danych każda tabela musi posiadać unikalną nazwę.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.