Przejęcia transgraniczne
Na polskim rynku działa wiele globalnych przedsiębiorstw, które ze względu na skalę prowadzonej działalności mogą osiągać przewagę konkurencyjną nad polskimi firmami. W celu podjęcia rywalizacji z międzynarodowymi graczami polskie przedsiębiorstwa powinny zadbać o rozwój prowadzonego biznesu, który w szczególności powinien dotyczyć zwiększenia skali działalności.
Postępująca koncentracja wielu sektorów polskiej gospodarki ogranicza jednak możliwości organicznego wzrostu firm, przez co przedsiębiorcy upatrują szansy wzrostu w realizacji transakcji fuzji i przejęć, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Transakcje zagraniczne stanowią interesujący kierunek rozwoju dla przedsiębiorstw mających większe ambicje niż tylko pozycja jednego z lokalnych liderów. Przeprowadzenie akwizycji podmiotu działającego za granicą może pozwolić nie tylko na wzrost skali działalności, ale także na pozyskanie unikatowego know-how oraz uzyskanie rozlicznych efektów synergii.
Kierunki ekspansji
Zazwyczaj przedsiębiorca rozpoczyna poszukiwania celu transakcyjnego za granicą w momencie, w którym wyczerpią się już możliwości rozwoju na rynku wewnętrznym lub stają się one mało konkurencyjne w porównaniu ze strategią ekspansji zagranicznej. Z racji swojej bliskości, a także często podobnej historii i kultury, naturalnym pierwszym wyborem w przypadku transgranicznych fuzji i przejęć wydają się kraje sąsiadujące. W 2018 r. polskie przedsiębiorstwa dokonały 28 przejęć zagranicznych, a najczęściej wybieranym krajem ekspansji były Niemcy, w których dokonano pięciu przejęć. Niejednokrotnie jednak firmy poszukujące możliwości rozwoju podejmują działania w mniej oczywistych kierunkach, czego przykładem mogłaby być transakcja zakupu Stylis Dubai dokonana przez Grupę Nowy Styl. Zakup pakietu większościowego spółki działającej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich miał na celu umocnienie pozycji grupy na rynku Bliskiego Wschodu.
Ze względu na dojrzałość rynków zagranicznych, w szczególności rynków Europy Zachodniej, potencjał wzrostu działających tam firm jest na ogół ograniczony (przynajmniej w branżach tradycyjnych, z których wywodzi się znaczna część polskich spółek prowadzących ekspansję), przez co polscy inwestorzy zyskują możliwość zakupu funkcjonujących przedsiębiorstw o uznanej renomie na lokalnym rynku za stosunkową atrakcyjną cenę. Zestawiając ten fakt z efektami synergii, które mogą zostać wygenerowane dzięki zazwyczaj niższym niż w Europie Zachodniej kosztom funkcjonowania polskich przedsiębiorstw, można wysnuć wniosek, że transakcja przejęcia może być właściwą drogą dla firm chcących podjąć rękawicę w rywalizacji na rynkach zagranicznych oraz celujących w osiągnięcie efektów synergii związanych ze stosunkowo tańszą produkcją w zakładach zlokalizowanych w kraju, przy jednoczesnej możliwej ich sprzedaży na rynkach zagranicznych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 74% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.