Podatkowe skutki sprzedaży majątku
Podczas prowadzenia działalności gospodarczej wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia, które zasadniczo, w zależności od wartości, mają status środków trwałych lub wyposażenia. Niejednokrotnie podejmowana jest decyzja o ich sprzedaży. Sprzedaż takiego majątku wywołuje skutki na gruncie zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT.
Pojęcie przychodu z działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT. Przepis ten przewiduje, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Co ważne, u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Oznacza to, że, co do zasady, przychodem jest kwota netto wynikająca z faktury dokumentującej sprzedaż towaru lub wykonanie usługi.
Warto też pamiętać, że z definicji przychodu z działalności gospodarczej wynika, iż podatnik ma obowiązek doliczyć do przychodów z działalności gospodarczej nie tylko faktycznie otrzymane kwoty, wynikające z realizacji zawartych umów, ale również kwoty określone przez ustawodawcę jako należne, a więc takie, które, mimo że nieotrzymane, już podatnikowi się należą.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.