Podatkowe koszty rekrutacji
Wydatki na rekrutację wywołują skutki podatkowe zarówno w firmie, jak i u rekrutowanego. Zgodnie z ogólną regułą, kosztami podatkowymi mogą być tylko takie wydatki, które wpływają na osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
Ponadto wydatek nie może znajdować się w katalogu wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Należy zatem przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Przy ich ustalaniu każdy przypadek – poza wyraźnie wskazanymi w ustawie – wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla osiągnięcia przychodu. Określony wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodu, jeżeli:
- został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- nie znajduje się na liście stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.
Koszty rekrutacji należy uznać za wydatki związane z potencjalnymi przychodami. Rekrutacja pracowników ma bowiem na celu znalezienie pracowników, którzy w największym stopniu odpowiadają zapotrzebowaniu pracodawcy. Pozyskanie jak najlepszych pracowników przekłada się z kolei na przychody osiągane przez pracodawcę, więc w konsekwencji należy uznać, że wydatek na rekrutację jest kosztem uzyskania przychodów.
Ponadto wydatki na rekrutację pracowników nie są wymienione w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty. Oznacza to, że mogą one być kosztem uzyskania przychodów pod warunkiem wykazania celowości ich poniesienia w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Jeżeli firma ma kłopoty z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, taki związek nietrudno będzie wykazać. Również organy podatkowe nie kwestionują możliwości zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów. Przykładem może być stanowisko naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, wyrażone w piśmie z 16 lipca 2007 r., nr 1472/ROP1/423217/07/KUKM:
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.