Płynność finansowa – łatwiej zapobiegać niż leczyć
Zachowanie płynności finansowej ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia kontynuacji działalności firmy w warunkach gospodarki rynkowej. W związku z tym badanie i ocena płynności finansowej to najważniejsze zadania kadry zarządzającej. Efektem tych analiz jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy jednostka jest zdolna do regulowania na bieżąco zobowiązań. Płynność może też być rozpatrywana w aspekcie majątkowym jako zdolność składników majątkowych firmy do zamiany w szybki sposób na środki pieniężne, najlepiej bez utraty (albo z minimalną utratą) wartości majątku.
Firma zalegająca z płatnościami osłabia swój wizerunek i jest źle postrzegana na rynku. Problemy z płynnością w dłuższym okresie skutkują pogorszeniem warunków współpracy z dostawcami, skracaniem przez nich terminów płatności, żądaniem dodatkowych zabezpieczeń, wstrzymywaniem dostaw. Opóźnienia w regulowaniu zobowiązań publicznoprawnych grożą natomiast wysokimi odsetkami albo nawet sankcjami karnoskarbowymi. Banki mogą nawet wypowiadać umowy klientom zalegającym z ratami kredytowymi, a w przypadku przyszłej współpracy proponować gorsze warunki udzielania zwrotnego wsparcia finansowego.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 92% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.