Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)
Dochód kontrolowanej jednostki zagranicznej musi być ustalony według przepisów dotyczących podatku dochodowego obowiązujących w państwie jej siedziby, co oznacza, że będzie on rozpoznawany według reguł właściwych obcemu prawu podatkowemu. Zasadnicza konstrukcja opodatkowania niektórych dochodów jednostek zagranicznych wykazuje znaczną zbieżność z analogicznym rozwiązaniem zaproponowanym dla podatku dochodowego od osób fizycznych.
7 maja 2014 r. Sejm podczas pierwszego czytania poparł projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa CIT), ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT) oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt został skierowany do prac Komisji Finansów Publicznych.
Projekt zakłada m.in. wprowadzenie do ustaw CIT i PIT regulacji przewidującej opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (ang. Controlled Foreign Corporations, CFC). Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje wprowadzenie do polskiego porządku prawnego regulacji przeciwdziałającej praktykom unikania opodatkowania poprzez „przypisanie” dochodów generowanych przez CFC podmiotowi ją kontrolującemu.
Najistotniejsza różnica polega na tym, że w podatku dochodowym od osób prawnych odpowiednia część dochodu kontrolowanych jednostek zagranicznych będzie doliczana do ogólnej podstawy opodatkowania, a nie rozpoznawana jako samodzielna podstawa z wyodrębnionego źródła dochodów.
Kontrola zagranicznej spółki zależnej
Kontrola obejmuje powiązania zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie spółek. W projekcie ustawy nie wyjaśniono jednak, jak ustalać istnienie pośrednich powiązań kapitałowych, co powoduje, że norma staje się mało przejrzysta i nieczytelna dla adresatów. Dodatkowo, zgodnie z zaproponowanym rozwiązaniem, wymienione kryteria nie odnoszą się do pojedynczego podatnika, lecz do wszystkich polskich rezydentów powiązanych ze spółką zagraniczną. Jeżeli zatem polscy rezydenci (bez względu na ich liczbę) posiadają łącznie 50% udziałów w danej spółce zagranicznej, to będą oni zobowiązani do przypisania dochodu niezależnie od tego, jak duży udział posiadają, jakiego rodzaju dochody osiąga spółka i jak duże zyski przypadają na każdego podatnika.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.