Od stycznia 2014 r. grono podatników CIT powiększyło się o SKA
O planach rządu dotyczących objęcia opodatkowaniem CIT spółek komandytowo-akcyjnych głośno było już od dawna. Prace nad ustawą mającą na celu poszerzenie grona podatników CIT trwały prawie dwa lata i ostatecznie 27 listopada 2013 r. ustawa zmieniająca ustawę o CIT, ustawę o PIT i ustawę o podatku tonażowym została ogłoszona w Dzienniku Ustaw1 i weszła w życie 1 stycznia 2014 r. Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie najważniejszych zmian oraz przedstawienie potencjalnych alternatyw dla prowadzenia działalności w formie SKA.
W ostatnich latach SKA, ze względu na korzystny sposób opodatkowania (zgodny z obowiązującymi przepisami), była powszechnie wykorzystywanym narzędziem przy tworzeniu efektywnych podatkowo struktur optymalizacyjnych. Na taki stan rzeczy w dużym stopniu miała wpływ uchwała składu 7 sędziów NSA z 6 stycznia 2012 r. (sygn. akt: II FPS 1/11), w której Sąd potwierdził, że dochód akcjonariuszy SKA (niebędących komplementariuszami) podlega opodatkowaniu dopiero w momencie otrzymania dywidendy. Innymi słowy NSA zgodził się, że akcjonariusze SKA nie są zobowiązani w trakcie roku odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych/prawnych, w przeciwieństwie do wspólników innych spółek osobowych. Tym samym – przy odpowiednim ustrukturyzowaniu – praktycznie cały dochód osiągany w ramach SKA mógł być do tej pory opodatkowany dopiero w momencie wypłaty dywidendy akcjonariuszom.
Rząd doszedł jednak do wniosku, że jednopoziomowe opodatkowanie spółki komandyto woakcyjnej oraz uiszczanie zaliczek na podatek dochodowy przez akcjonariuszy dopiero w momencie wypłaty dywidendy stanowi zjawisko niekorzystne z punktu widzenia budżetu państwa i podjął prace mające na celu wyeliminowanie możliwości korzystania z rozwiązań oferowanych przez SKA. I chociaż wydaje się, że w celu uszczelnienia systemu podatkowego wystarczyło zmienić regulacje dotyczące wypłaty dywidendy akcjonariuszom SKA, ustawodawca zdecydował się na radykalny krok, tj. nadanie SKA statusu podatnika CIT. W efekcie jesteśmy właśnie świadkami precedensowego zabiegu legislacyjnego – podmiot, który przez lata był transparentny podatkowo, w ciągu miesiąca (ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 27 listopada ub.r. i weszła w życie 1 stycznia 2014 r.) stał się podmiotem podlegającym dwustopniowemu opodatkowaniu.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.