5 trików dotyczących formatowania komórek w arkuszu
Temat związany z formatowaniem komórek jest bardzo złożony, ponieważ obejmuje m.in. takie wątki jak formatowanie niestandardowe, style czy motywy. W artykule przedstawiono najciekawsze zagadnienia związane z formatowaniem komórek w Excelu.
W niniejszym opracowaniu pokażę kilka przydatnych sztuczek, które usprawniają pracę w Excelu.
Porada 1. Zwodnicze zaokrąglanie liczb po przecinku
Bardzo częstym błędem początkujących użytkowników jest przyjęcie, że to, co widzimy na ekranie jest rzeczywistą liczbą. Takie założenie jest mylne i często prowadzi do nieprzewidzianych problemów, które trudno namierzyć. Widok 1 pokazuje fragment arkusza, którego celem jest wyliczenie ceny sprzedaży na podstawie ceny zakupu. Przed wykonaniem tej operacji cena zakupu musi zostać zaokrąglona w górę do pełnych złotówek. Komórka C2 pokazuje cenę zakupu sformatowaną w sposób walutowy, bez miejsc po przecinku. Komórka D2 zawiera formułę =ZAOKR.GÓRA(A2;0). Pomimo że w obu przypadkach widzimy na ekranie kwotę 25 zł, to jednak cena sprzedaży jest różna (w obu przypadkach do tych kwot dodaliśmy 50% marży). Jak możemy się przekonać, patrząc na widok 1, liczba, którą widzimy nie jest tą, na której operuje formuła. Rzeczywistą wartość możemy zaobserwować na pasku formuły i to musi zapamiętać każdy początkujący użytkownik Excela.
Porada 2. Szybkie usuwanie formatów liczbowych i obramowań
Excel pozwala bardzo szybko przywrócić format ogólny dla liczb, bez usuwania innych elementów formatowania (np. kolor czcionki, kolor wypełnienia, pogrubienie, podkreślenie, kursywa). Ten bardzo przydatny skrót to Ctrl+Shift+`. Drugim bardzo pomocnym skrótem jest Ctrl+Shift+-. Ta kombinacja trzech klawiszy pozwala na usunięcie obramowania w zaznaczonym zakresie komórek. Widok 2 bardzo ładnie pokazuje działanie tych dwóch skrótów. Pierwsza tabela to nasza sformatowana tabelka źródłowa. Tabela środkowa to efekt zastosowania pierwszego z opisanych skrótów. Widzimy, że zachowane zostało pogrubienie, kursywa i kolor wypełnienia w nagłówkach. Zniknęły natomiast formaty: walutowy i procentowy. Ostatnia tabelka to tak naprawdę nasza tabela źródłowa po zastosowaniu drugiego skrótu. Jak widać, wszelkie formatowanie zostało zachowane, usunięto jedynie obramowanie.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 55% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.