Najnowsze trendy w zatrudnieniu zewnętrznym w obszarze finansów
Odsetek firm, które planują zatrudniać specjalistów na określony czas spada, co nie jest zaskakujące w kontekście bieżącego, globalnego spowolnienia gospodarczego. Jednak, jak wynika z raportu Hays „Nowoczesne formy zatrudnienia 2023”, 56 proc. firm korzystających z zatrudnienia zewnętrznego, w bieżącym roku planuje pozyskać kolejnych pracowników czasowych. Wśród pracodawców z branży finansowo-księgowej odsetek ten jest wyższy, sięgając 64 proc. W pracy projektowej szefowie działów finansowych coraz częściej upatrują bowiem rozwiązania wielu problemów natury biznesowej oraz tych, związanych ze strategią zatrudnienia.
Wszelkie pozaetatowe formy współpracy potocznie nazywane są zatrudnieniem zewnętrznym bądź pracą czasową. Pod tymi określeniami kryje się możliwość skorzystania z takich rozwiązań, jak kontrakt B2B, outsourcing usług oraz praca tymczasowa. Te tzw. nowoczesne formy zatrudnienia są rozwiązaniem, które z roku na rok coraz mocniej ugruntowuje się w strategii zatrudnienia firm. Zmiana nastrojów gospodarczych co prawda ograniczyła zapotrzebowanie na pracę projektową, jednak w przypadku pracy umysłowej nie ma mowy o załamaniu rynku. Praca w oparciu o umowy inne niż umowa o pracę zyskuje również popularność wśród specjalistów i menedżerów.
Do najczęściej stosowanych rozwiązań niezaprzeczalnie należy praca tymczasowa – również w przypadku firm z branży finansowej. Jak wynika z badania opisanego na łamach raportu Hays we współpracy z Greenberg Traurig „Nowoczesne formy zatrudnienia 2023”, z pracy tymczasowej korzysta niemal co druga firma z sektora finansowego, 21 proc. organizacji decyduje się na zakup outsourcingu usług, a 15 proc. współpracuje ze specjalistami na podstawie kontraktów B2B.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.