Najem zwrotny nieruchomości w odniesieniu do tradycyjnych metod finansowania
Metod na pozyskanie finansowania jest wiele, to między innymi: kredyt bankowy, obligacje, najem zwrotny, faktoring, leasing czy pożyczki właścicielskie. W Polsce najem zwrotny nie jest tak rozpowszechniony, jak w krajach o silniejszych podstawach kapitałowych, typu Wielka Brytania czy w szczególności Stany Zjednoczone, niemniej w ostatnich latach z racji utrzymujących się wysokich stóp procentowych, nastąpił w Polsce znaczący wzrost zainteresowania tą formą finansowania.
Sale and leaseback, w tłumaczeniu najem zwrotny, to forma na pozyskanie finansowania dla rozwoju wielu przedsiębiorstw. Środki finansowe można uzyskać poprzez uwolnienie kapitału, który został przeznaczony na budowę posiadanej nieruchomości. Transakcja składa się z dwóch łączących się ze sobą etapów. W pierwszym kroku następuje sprzedaż nieruchomości na rzecz funduszu inwestycyjnego, a następnie jej dotychczasowy właściciel podpisując umowę najmu staje się najemcą, dalej prowadząc działalność w identycznym zakresie w tej samej nieruchomości. W ramach tej transakcji uwalniane są środki pieniężne, które przedsiębiorstwo może przeznaczyć na swój dalszy rozwój.
Przedsiębiorstwa wspierające swoją działalność kapitałem zewnętrznym dokonują wyboru co do odpowiednich dla siebie metod finansowania. Potrzeby kapitałowe występują w różnej skali, czasem faktoring jest wystarczający, często jednak firmy starają się uzyskać finansowanie zewnętrzne w możliwie dużej kwocie. Dla wielu przedsiębiorstw posiadających nieruchomość o charakterze produkcyjno-magazynowym czy biurowym, najem zwrotny jest dobrym rozwiązaniem.
Wybór odpowiedniej metody finansowania, poprzedzony dogłębną analizą, zapewni stabilność i przewidywalność. Występuje wiele aspektów, które należy wziąć pod rozwagę analizując dane rozwiązania finansowe, podstawowe parametry to między innymi: możliwa do uzyskania kwota, wkład własny, koszty obsługi zadłużenia, termin spłaty czy trudność w spełnieniu covenantów.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.