Krótki kurs planowania finansowego
Planowanie finansowe jest jedną z podstawowych umiejętności kontrolera finansowego. Tradycyjnie wiedza ta postrzegana jest przez pryzmat dorocznych procesów budżetowych lub biznesplanów. Tego typu zadania faktycznie są złożonymi procesami, jednakże planowanie finansowe pojawia się również w codziennej pracy, gdzie należy oceniać jednostkowe zadania inwestycyjne.
Coraz więcej problematyki planowania finansowego pojawia się również w procesach wyceny wartości przedsiębiorstw, gdzie oszacowanie przepływów finansowych jest podstawą metodologii DCF.
W poniższym artykule postaram się przybliżyć metodologię planowania finansowego oraz warsztatu, który pomoże w prosty sposób przygotować projekcje cash flow i sprawozdań finansowych. Wykorzystane zostanie przykładowe zadanie inwestycyjne, które przeanalizujemy w następujących etapach:
- Projekcja nakładów inwestycyjnych i źródeł finansowania.
- Plan przychodów i kosztów.
- Plan zapotrzebowania na kapitał obrotowy.
- Plan przepływów pieniężnych.
- Plan sprawozdań finansowych.
- Ocena efektywności inwestycji.
Projekcja nakładów inwestycyjnych i źródeł finansowania
Budowę planu rozpoczynamy od określenia przedmiotu analizy, czyli nakładów inwestycyjnych. Z tym wiążą się takie elementy jak sposób finansowania oraz przyszła amortyzacja. W tych pierwszych krokach powinniśmy określić przede wszystkim:
- jaka część nakładów zostanie sfinansowania kapitałem własnym, a jaka pochodzić będzie z zewnętrznych źródeł finansowania;
- jaka będzie stawka amortyzacji i jak wyglądać będzie plan amortyzacji (tabela 1).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.