Koszty pod kontrolą
Zarządzanie przedsiębiorstwem we współczesnym, skomplikowanym otoczeniu biznesowym jest możliwe tylko, jeśli dysponujemy odpowiednimi zasobami informacji, które dostarczane są odpowiednio szybko oraz są właściwie przeselekcjonowane. Co więcej, stale rosnąca konkurencja wpływa na wszystkich graczy rynkowych, zmuszając ich do nieustannego obniżania kosztów.
Początek XXI wieku przyniósł ewolucję gospodarki rynkowej ku konsolidacji rynków krajowych przy jednoczesnym rozproszeniu rynków konsumenckich i szybko postępujących zmianach w zakresie technologii produkcji. W ciągu ostatnich dwóch dekad szereg czynników zmusił producentów do przedefiniowania swoich produktów, udziału w rynkach i strategii marketingowych. Aby jednak nadążyć za zmianami, trzeba mieć ku temu dobre przesłanki i odpowiednią wiedzę. Prawidłowe dane o kosztach stanowią podstawę informacyjną całego systemu zarządzania. Tylko znając liczby i fakty, dotyczące jakości pracy czy produktów, oraz związane z nimi koszty, można określić w firmie cele i wyznaczyć działania, zmierzające do ich realizacji. Controlling kosztów coraz bardziej zyskuje na znaczeniu w tych przedsiębiorstwach, które chcą zwiększyć swój udział w rynku, chociażby poprzez poprawę produktywności, wydajności czy też jakości oferowanych produktów. Informacje dostarczane przez controlling kosztów umożliwiają szybsze i efektywniejsze podejmowanie decyzji, poprawę jakości produkcji, minimalizację czasu pomiędzy spłynięciem zamówienia od klienta a dostawą produktu oraz ograniczenie kosztów jego wytworzenia. Czynniki te podnoszą konkurencyjność firm i oferowanych przez nie usług.
Świadomość, że wiedza na temat kosztów i odpowiednia umiejętność ich optymalizacji, to jeden z kluczowych czynników powodzenia przedsiębiorstwa. Rachunek kosztów pomaga ustalić rentowność produktów, zweryfikować odchylenia między budżetem a jego realizacją czy wykryć wolne rezerwy. Właściwa klasyfikacja kosztów warunkuje właściwe ustalenie wyniku finansowego i pomaga efektywnie zarządzać organizacją.
Ciekawe spojrzenie na temat zarządzania kosztami
Już 8-9 października w Warszawie w Airport Hotel Okęcie spotkają się controllerzy, dyrektorzy finansowi, główni księgowi, audytorzy, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, prezesi i właściciele firm, członkowie rad nadzorczych i zarządów, a także pracownicy działów planowania, finansowych i ekonomicznych, by dyskutować o tym, gdzie szukać „niewidzialnego dla radarów”. W czasie II Forum Nowoczesnego Controllingu spotkają się najlepsi specjaliści na rynku, którzy na co dzień zajmują się wdrażaniem procesów i narzędzi optymalizacyjnych. Kongres odbywa się pod auspicjami magazynów „Finanse i Controlling” oraz „Controlling i Rachunkowość Zarządcza”. Pierwszy dzień będzie poświęcony wdrożeniom rozwiązań i narzędzi optymalizujących koszty. Będziemy rozmawiać m.in. o takich tematach jak: praktyczne przykłady optymalizacji kosztów działań dzięki SSC, efektywność zarządzania kosztami – skuteczne narzędzia w służbie controllingu, wdrażanie zasobowo-procesowego rachunku kosztów (ZPRK/RCA) w przedsiębiorstwach usługowych – praktyczne doświadczenia z wdrożeń na gruncie polskim, konsolidacja procesów planistycznych przy użyciu narzędzi Business Intelligence na przykładzie firmy z sektora wydobywczego, wielowymiarowa analiza kosztów kanałów dystrybucji na przykładzie firmy Plastic Group oraz controlling majątku trwałego. Drugi dzień przyniesie szereg inspiracji. Będziemy poruszać się w kręgu takich zagadnień jak: percepcja kosztów w przedsiębiorstwie produkcyjnym – czy wysoki koszt jest zawsze zły, chmura i jej wpływ na realne obniżenie kosztów działania, Continuous Improvement – filozofia zwiększania konkurencyjności czy wreszcie tooling jako metoda optymalizacji podatkowej. Wśród zaproszonych prelegentów znajdą się przedstawiciele takich firm jak: Capgemini, PIT.pl, nazwa.pl, Grupa INCO SA i Jastrzębska Spółka Węglowa.
Szczegółowy program oraz więcej informacji znajdą Państwo również na stronie Forum: http://forumcontrollingu.explanator.pl/.
Dla naszych prenumeratorów przygotowaliśmy specjalną cenę – zamiast regularnych 1490 zł netto mogą Państwo wziąć udział w Kongresie za jedyne 980 zł netto. Wystarczy wypełnić załączony do gazety kupon.
Do zobaczenia w październiku w Warszawie.