Jak inwestować? Kiedy pożyczać? Rola produktów depozytowych i kredytowych w działalności przedsiębiorstwa
Niemal każde przedsiębiorstwo w swojej działalności korzysta z produktów depozytowych, bardzo wiele podmiotów sięga także do różnego rodzaju produktów kredytowych. Tradycyjnie instytucją zapewniającą dostęp do tego typu instrumentów był bank. Od kilku lat ta historycznie przypisana instytucjom finansowym działalność przejmowana jest częściowo także przez przedsiębiorstwa tworzące grupy kapitałowe1.
Zmieniają się rodzaje i struktura produktów depozytowo-kredytowych, nadal jednak stanowią one ważny element w działalności przedsiębiorstwa i kompetencji osoby odpowiedzialnej za operacje finansowe.
Rola instrumentów depozytowych
Podstawową rolą instrumentów depozytowych jest możliwość ulokowania okresowo wolnych środków pieniężnych. Taka potrzeba wynika przede wszystkim z utraty wartości pieniądza w czasie. Wiadomo, że środki zainwestowane w określone przedsięwzięcie powinny „pracować”. Jeżeli nie są w danym momencie wykorzystywane w podstawowej działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, można je zainwestować nia okresowo wolnych środków wynika także np. na rynku finansowym. Potrzeba utrzymywania z konieczności zabezpieczenia płynności finansowej firmy. Wiadomo, że firmy upadają najczęściej nie z powodu ponoszonych okresowo strat w rachunku wyników, ale właśnie z powodu utraty płynności.
Kwota utrzymywanych wolnych zasobów pieniężnych wynika z różnych motywów ich gromadzenia i jest uzależniona od polityki konkretnego przedsiębiorstwa. Przede wszystkich zabezpiecza się przewidywane wydatki na podstawie otrzymywanych faktur i podpisanych umów. Taka kwota jest najłatwiejsza do oszacowania, ponieważ wynika ze zrealizowanych już zakupów towarów i usług, za które płatność została odroczona w czasie. Część środków zabezpiecza się na przewidywane, ale jeszcze niezrealizowane transakcje wynikające z podstawowej działalności. I wreszcie motyw ostrożnościowy skłania menedżera finansowego do utrzymywania rezerwy płynności także na wydarzenia nadzwyczajne, których wystąpienie nie jest wysoce prawdopodobne, ale może okazać się na tyle istotne, że zachwieje płynnością finansową.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.