Inwestowanie za pośrednictwem konta IKE - aspekty teoretyczne, analiza opłacalności i porównanie z IKZE
Wielu z nas zastanawia się co zrobić z nadwyżkami pieniędzy na koncie. Najprostsza odpowiedź to: „należy je zainwestować”. Nasuwają się jednak pytania – gdzie, jak i w co? Nie ma na nie oczywistych odpowiedzi, natomiast warto od samego początku przemyśleć, jak można zminimalizować koszty inwestowania. Często się o tych aspektach mówi mało, skupiając się głównie na tym, ile można zyskać na danej formie inwestycji. Niemniej, minimalizacja kosztów to niezwykle istotny aspekt. Indywidualne Konto Emerytalne to z pewnością coś, z czym należy się zapoznać, planując inwestycje nadwyżek. Co takie konto daje? Czy jest opłacalne? Jakie są najważniejsze aspekty związane z IKE? O tym i nie tylko przeczytają Państwo w niniejszym artykule.
IKE – podstawowe informacje
Zacznijmy od samego początku, czyli omówmy, czym właściwie jest IKE? Obok ZUS (I filar emerytalny) i OFE (II filar) konto IKE jest jednym z kilku instrumentów, które składają się na III filar emerytalny. O ile I filar jest obowiązkowy, o tyle inwestowanie w ramach III filaru jest dobrowolne i zależy od nas samych (nikt nas nie zmusza do inwestowania za pomocą poniżej wskazanych kont). Pozostałe instrumenty, o których często się słyszy to:
- IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego),
- nowy produkt, dopiero co wprowadzony, czyli OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny),
- PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe),
- PPE (Pracownicze Plany Emerytalne).
Jak już widać, potencjalny inwestor ma co najmniej kilka opcji, dzięki którym może zminimalizować koszty inwestowania. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest właśnie IKE, czyli miejsce, gdzie możemy gromadzić nasze nadwyżki i za pomocą którego owe nadwyżki możemy inwestować w różne instrumenty finansowe, by finalnie zgromadzić dodatkowy kapitał na czas emerytury. Konto IKE można prowadzić już od 16. roku życia, jednak w przypadku osób małoletnich (do ukończenia 18 lat) możliwość wpłat jest ograniczona (można odkładać tylko w roku, w którym osiągnięto przychód).
Warto także podkreślić, że konto IKE to pierwszy rodzaj indywidualnego konta emerytalnego (III filar), dostępny od 2004 roku.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.